Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na czas nieokreślony. Nauczyciel był zatrudniony od dnia 01.09.2001 roku do dnia 31.08.2011 r. W okresie od dnia 05.01.2009 do dnia 31.08.2011 r. nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym z innych ważnych przyczyn. Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron. Czy ww. nauczycielowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, za jaki okres i w jakim wymiarze? Dziękuję!
Za okres przebywania na urlopie bezpłatnym nie przysługuje urlop wypoczynkowy, zatem w 2010 i 2011 roku nauczyciel nie nabył prawa do urlopu. Z przedstawionej sytuacji wynika jednak, że w roku szkolnym 2008/2009 nauczyciel nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego. Powinien zatem otrzymać ekwiwalent za 4 tygodnie (28 dni). W związku z tym, że bezpośrednio po zakończeniu urlopu bezpłatnego umowa uległa rozwiązaniu, należy wypłacić ekwiwalent.
Art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela:
W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w ustaleniu ilości urlopu dla sprzątaczki zatrudnionej na 1/2 etatu, która pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny, od 1 września 2023 r. do 9 października 2023 r. Proszę o potwierdzenie prawidłowości moich obliczeń: 26 dni x 0,5 etatu = 104 godziny na cały rok. Pracownica zatrudniona na 2 miesiące (po zaokrągleniu), a więc 13/12 x 2 miesiące = 2,16 po zaokrągleniu 3 dni x 8 godz. = 24 godz. Ściągam pracownikowi 4 godziny za 1 dzień a więc 24h/4= 6 dni. Czy jest to prawidłowe i pracownika de facto nie będzie 6 dni w pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę co pod względem kadrowym zrobić w następującej sytuacji:nauczyciel mianowany przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia (od grudnia 2017 r. do grudnia 2018 r.). Według majowego projektu arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2018/2019 nauczyciel ten nie będzie miał 0,9 etatu. Kiedy i w jakiej formie powinniśmy wykonać ruch kadrowy wobec tego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mój problem dotyczy zastępstw: 1. Czy nauczycielowi który idzie na zastępstwo doraźne za nauczyciela który pojechał na konkurs (wycieczkę, zawody) z innymi dziećmi przysługuje zastępstwo płatne? A może to zastępstwo jest w ramach działalności statutowej lub koleżeńskiej?; 2. Czy nauczycielowi który ma godziny ponadwymiarowe w postaci zajęć rewalidacyjnych i dziecka wtedy nie ma w szkole, a nauczyciel idzie do domu lub uzupełnia swoją dokumentację przysługują mu te godz płatne?
- W jakiej wysokości należy wypłacić zaległą odprawę emerytalną nauczycielowi, który przeszedł na emeryturę 28 sierpnia 2017 roku i zaraz podjął zatrudnienie w tej samej placówce? Czy powinna być naliczona wg zarobków z sierpnia 2017 roku czy aktualnych grudzień 2021?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianą planu nauczania następuje od 01 września 2011 zmniejszenie liczby godzin edukacji wczesnoszkolnej. Dwie nauczycielki, pracujące rzetelnie, mające - w ciągu 10 lat - 100% obecność w pracy, są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Natomiast trzecia pracuje tyle ile musi, aby otrzymać wynagrodzenie, nie angażuje się w działalność szkoły, ale... jest zatrudniona na podstawie mianowania. Często przebywa na krótkich zwolnieniach lekarskich z adnotacją "chory może chodzić" (zwykle w okresie przed - lub poświątecznym) przez co dezorganizuje pracę szkoły. Czy mogę jej ograniczyć zatrudnienie do 16/18. Nadmieniam, że dwie pozostałe nauczycielki od czterech lat pracują na niepełnym etacie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe