Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W kwestii organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole, przedszkolu lub placówce wyjaśniamy, że przepis § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9...

PORADA PRAWNA

26 marca 2018 Inne

Proszę o informację czy rodzic może w trakcie roku szkolnego zrezygnować z zaproponowanej przez szkołę pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z Rozporządzeniem, w którym określono, iż " ... pomoc jest bezpłatna i dobrowolna..." taka możliwość moim zdaniem istnieje. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest odmiennego zdania.

W kwestii organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole, przedszkolu lub placówce wyjaśniamy, że przepis § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017r. poz.1591) zobowiązuje publiczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne szkoły oraz publiczne placówki, o których mowa w art. 2 pkt 3, 4, 7 i 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe do udzielania uczniom uczęszczającym do tych przedszkoli, szkół i placówek, ich rodzicom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i organizują tę pomoc na zasadach określonych w rozporządzeniu. Z powyższego wynika, że dyrektor szkoły, przedszkola lub placówki ma obowiązek zorganizowania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jednocześnie przepis § 3 rozporządzenia stanowi, że korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole, przedszkolu lub placówce jest dobrowolne (i bezpłatne). Jeżeli zatem rodzice ucznia złożą pisemny wniosek (oświadczenie, podanie itp.), z którego wynikać będzie, że nie wyrażają zgody na udzielanie dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej, to dyrektor szkoły nie udziela tej pomocy wbrew woli rodzica. W sytuacji gdy szkoła stoi na stanowisku, że pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest dziecku bardzo potrzebna, a mimo to rodzice nie wyrażają zgody na jej udzielanie, to szkoła może złożyć wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację dziecka. Jeśli z orzeczenia sądu rodzinnego będzie wynikał obowiązek udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej , to szkoła wykonując stosowne orzeczenie sądu, taką pomoc uczniowi zorganizuje.

Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017r. poz.1591).
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.682).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT