Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, czy szkoła może przyjąć spadek, a może Rada Rodziców - ma osobne konto?
Zgodnie z art. 927 § 1 KC zdolność do dziedziczenia mają (czyli spadkobiercami mogą być) osoby fizyczne, które żyją w chwili otwarcia spadku, i osoby prawne, które w tej chwili istnieją. Do kręgu tych podmiotów nie należą szkoły jako jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale ewentualnie mogą nimi być osoby prowadzące lub rodzice uczniów. Spadkobiercą nie może być także rada rodziców, która jest organem szkoły niewyodrębnionym z jednostki oświatowej i nie posiada osobowości prawnej. Spadek może przyjąć jedynie spadkobierca (art. 1012 KC) – osoba fizyczna lub prawna, zatem szkoła ani rada rodziców nie są upoważnione do składania takiego oświadczenia. Od dnia 1 września 2017 r. rady rodziców będą mogły posiadać własne konto i dysponować środkami na nim zgromadzonymi, pochodzącymi np. z dobrowolnych wpłat osób spoza szkoły (art. 84 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniamy nauczycielkę do świetlicy szkolnej, która ma u nas staż pracy 5 lat. Jednocześnie jest zatrudniona w bibliotece publicznej na 1/2 etatu. Od 13 lutego zatrudnimy ją na 1/2 etatu jako pomoc nauczyciela do przedszkola z kodeksu pracy. Jak naliczyć dodatek za staż pracy do umowy dodatkowej jako pracownika obsługi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoły niepubliczne maja obowiązek składania rocznych sprawozdań finansowych i merytorycznych z działalności szkoły podczas sesji rady gminy ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianami prawa oświatowego jakie należy wprowadzić zmiany w statucie zespołu przedszkole SP i gimnazjum?
- W dniu 2 września 2019 r. nauczycielka (n-l mianowany) została zatrudniona w pełnym wymiarze. Forma nawiązania stosunku pracy - przez mianowanie. W dniu 30 września 2019 r. zawarta umowa została rozwiązana w drodze porozumienia stron. W roku 2019 nauczycielka nie pracowała w szkole (prowadziła własną działalność gospodarczą). Ostatnie zatrudnienie w szkole trwało do 31.08.2004 r. Czy nauczycielce należy wypłacić w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia ekwiwalent za urlop? Czy też biorąc pod uwagę zapis KN (art. 65), że prawo do pierwszego urlopu nauczyciel nabywa w ostatnim dniu poprzedzającym ferie, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym ekwiwalentu nie należy wypłacać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 25.10.2024r. rodzic przyniósł zaświadczenie lekarskie od psychiatry aby dostosować warunki egzaminacyjne dla dziecka kl.8: wydłużenie czasu i nie przenoszenie odpowiedzi.Czy takie dostosowanie mogę sama uwzględnić czy należny to zrobić uchwałą rady pedagogicznej, czy może powinnam mieć zgodę od dyrektora CKE?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe