Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź jaki konkretnie dziennik powinien prowadzić nauczyciel szkoły podstawowej do zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej mam na myśli zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne i zajęcia terapeutyczne, a jaki dziennik do zajęć rewalidacyjnych?
Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Naukowaj z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. poz. 1646 oraz z 2019 r., poz. 1664). Tam § 11 ust.1-3 wyjaśnia, że dla zajęć będących formą pomocy psychologiczno-pedagogicznej prowadzi się Dziennik zajęć innych (należy wpisać ich nazwę zgodną z brzmieniem ustalonym w rozp. w sprawie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej), gdzie gdzie wpisuje się:
w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona odpowiednio dzieci/uczniów oraz oddział, do którego uczęszczają,
- adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają,
- indywidualny program pracy z dzieckiem/uczniem, a w przypadku zajęć grupowych - program pracy grupy,
- tygodniowy rozkład zajęć, daty i czas trwania,
- tematy przeprowadzonych zajęć,
- ocenę postępów i wnioski dotyczące dalszej pracy z dzieckiem/uczniem odnotowuje się obecność dzieci/uczniów,
- Przeprowadzenie zajęć nauczyciel potwierdza podpisem.
Zajęcia rewalidacyjne także dokumentuje się w Dzienników zajęc innych, wpisując ich nazwe jako zajęcia rewalidacyjne. W sprzedaży oferowane różne dzienniki zajęć innych – czasem nazywane zajęciami specjalistycznymi. Przed zakupem trzeba zwrócić jednak uwagę czy zawierają one rubryki zgodne z wytycznymi przywołanego rozporządzenia. Podobnie jest z dziennikami w formie elektronicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy podmioty z zewnątrz np. poradnia mogą realizować pomoc psychologiczno-psychologiczną w przedszkolu na podstawie porozumienia zawartego miedzy Gminą, a tą poradnią?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Edukacja domowa. Uczeń realizuje edukację domową poza granicami kraju. Egzaminy kwalifikacyjne zostały wyznaczone na 7 i 8 czerwca (oczywiście poinformowano matkę dziecka o terminie). 4 czerwca matka skontaktowała się tel. ze szkoła i poinformowała, że ze względów finansowych dziecko nie przyjedzie na egzaminy w wyznaczonym terminie. Proszę o informację czy w takiej sytuacji uczeń może/powinien mieć wyznaczone egzamin klasyfikacyjny w sierpniu, a jeśli tak, jaka jest podstawa prawna regulująca takie działanie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia uczniowie klas 1-6 mają zajęcia ogólnokształcące oraz zajęcia muzyczne. Na zajęcia muzyczne muszą czasami oczekiwać po 2-3 godziny. W tym czasie powinni zgodnie z zarządzeniem dyrektora przebywać na świetlicy szkolnej. Niestety ustawicznie łamią ten przepis i chowają się po szkole, wychodzą na zewnątrz do pobliskiego sklepu, lasu itp. Doszło też do kilku małych wypadków. Rodzice również dają uczniom przyzwolenie na takie opuszczanie szkoły pisząc tzw. stałe oświadczenia wyrażające zgodę na wyjście ze szkoły w trakcie oczekiwania na zajęcia. W takiej sytuacji nie sposób zapanować nad bezpieczeństwem uczniów. Co może zrobić w tej kwestii dyrektor szkoły? Część rodziców rozumie potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, jednak grupa rodziców twierdzi, że nie mam prawa nakazać uczniom pobytu w świetlicy, skoro nie chcą tam być. Zwykle podczas tych okienek nie ma jak zapewnić uczniom opieki.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W ostatnim pytaniu, sprawdzonym 10.05.2019 roku nie chodziło wyłącznie o orzeczenia. Oczywistym jest, iż dyrektor jako przewodniczący zespołu, zapoznając się z dokumentacją, może wnieść też swoje uwagi do orzeczenia - zna sprawę, jest decydentem. A co począć w przypadku dopisywania wniosków do opinii (zwykła opinia bez rangi orzeczenia, nie mówimy o WWRD), dyrektor nie widzi dziecka, nie posiada danych świeżych z wywiadu, nie dokonywał obserwacji dziecka oraz nie tworzył hipotez diagnostycznych, a psycholodzy też nie wszystko notują. Wnioski, jakie psycholog zawiera w opinii nie mogą naruszać interesu zarówno dziecka, jak i rodziców i nie zwalnia z tego żadne rozporządzenie MEN. Jak rozmawiać nt. nadmiernej ingerencji w diagnozę czy wnioski konkretnego specjalisty w przypadku zwykłych opinii? Czy dyrektor takich "poprawek" (swoich uwag) nie powinien omówić z zespołem diagnozującym?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w niepublicznym przedszkolu trzeba mieć plan finansowy?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe