Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy 20.12.2016r. wezwany jest do sądu na swoją rozprawę rozwodową. Moje pytanie: czy za ten dzień ma prawo do wynagrodzenia, a jeżeli nie to jaki dokument należy dać pracownikowi, żeby mógł zwrócić się do sądu o rekompensatę za utracone wynagrodzenie.
Zwolnienie od pracy przysługuje, jeżeli pracownik został do sądu wezwany. Jest to o tyle istotne, że w sprawach osobistych, takich jak rozwód czy spadek, często strony nie otrzymują od sądu wezwania a jedynie są informowane o terminie rozprawy (obecność nie jest obowiązkowa). Jeżeli jednak nauczyciel otrzymał wezwanie, to pracodawca obowiązany jest zwolnić go od pracy na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiesliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Zgodnie z § 6 Rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.
Zwolnienie takie jest niepłatne. Na podstawie § 16 ust. 2 Rozporządzenia, w takim przypadku pracodawca wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy za 11 listopada przysługuje dzień wolnego, jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w dwóch placówkach w jednej cały etat, w drugiej pół etatu w tej jest w trakcie robienia awansu zawodowego. Aktualnie jest w ciąży. Ze względu na stan zdrowi musi pozostać na zwolnieniu lekarskim do rozwiązania. Później będzie na urlopie macierzyńskim. Po powrocie do pracy chce kontynuować awans zawodowy. Pytanie czy może skrócić urlop macierzyński o 2 miesiące i wrócić o te 2 miesiące wcześniej do placówki, w której realizuje awans zawodowy i w której ma pół etatu. A do drugiej głównej (gdzie ma cały etat) wrócić zgodnie z harmonogramem urlopu?
- Czy nauczyciel geografii - mgr przygotowanie pedagogiczne- może być pedagogiem szkolnym?
- Czy nauczycielowi, który objął stanowisko kierownicze 01.09.2020 r., przysługuje urlop wypoczynkowy za 2020 r.? Jeśli tak – to w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na całym etacie w świetlicy szkolnej 26/26 oraz w tym roku szkolnym przydzielono mu 5 godzin z etatu nauczycielskiego - 5/18. Proszę o odpowiedź czy nauczyciel powinien: 1. Mieć dwie odrębne umowy; 2. wyliczone nadgodziny z pensum łączonego 26/26 + 5/18 = etat 24, czyli wychodzi 7 nadgodzin z 24; 3. wyliczone nadgodziny z etatu świetlicy ( 5 godzin )?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe