Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o opinię dot. kwestii wymiaru kolejnego urlopu wypoczynkowego i sposobu jego udzielenia pracownikowi niepedagogicznemu. Pracownik z kilkunastoletnim stażem pracy zmienił pracę w ciągu roku kalendarzowego, tj. 1 kwietnia. U poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze proporcjonalnym (7 dni tj. 26/12x3 m-ce). U kolejnego pracodawcy przysługuje mu 19 dni urlopu, wyliczone jako urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku podjęcia pracy. Czy prawidłowe jest uznanie, że prawo do urlopu u kolejnego pracodawcy pracownik nabywa z pierwszym dniem pracy i można mu udzielić urlopu w należnym wymiarze w dowolnym momencie zatrudnienia, niezależnie od czasu przepracowanego? Czyli, czy pracownik może np. w miesiącu czerwcu wnioskować o urlop w liczbie 10 dni? Czy jednak do takiej ilości urlopu będzie miał prawo dopiero w sierpniu (26/12x5 m-cy)?
Na podstawie art. 153 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy (w życiu) w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, czyli w dniu 1 stycznia (art. 153 § 2 KP); dotyczy to pracownika z kilkunastoletnim stażem pracy. W przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego wymiar urlopu jest obliczany proporcjonalnie do okresów zatrudnienia u każdego z pracodawców (art. 1551 § 1 KP). Wynika z tego, że nowy pracodawca może udzielić pracownikowi z kilkunastoletnim stażem urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u niego w danym roku kalendarzowym od dnia zatrudnienia tego pracownika, w terminie wynikającym z planu urlopów lub indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem (art. 163 § 1 - § 11 KP). Przykładowo pracownik w czerwcu 2020 r. może ubiegać się o 10 dni urlopu. Ponieważ nie jest to pierwszy rok pracy w karierze zawodowej pracownika, nie dokonuje się przeliczenia, że po przepracowaniu miesiąca pracownik nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu; do pracownika nie ma zastosowania art. 153 § 1 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) była na zwolnieniu lekarskim, obecnie po porodzie jest już na urlopie macierzyńskim. Pełniła funkcje wychowawcy klasy. Chcemy powierzyć tą funkcję innemu nauczycielowi. Jak powinno wyglądać to prawnie? Czy dodatek za wychowawstwo nauczyciela na urlopie może być odebrany? Czy rozdane godziny zatrudnionym nauczycielom należy dopisać do umowy aneksem i nie wykazywać ich jako godziny doraźnych zastępstw czy stale wykazywać jako zastępstwa doraźne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pani Ania – referent została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Umowa została zawarta na okres 12.07.2014 do 10.07.2015r.
Aktualnie okazało się że Pani Ania jest w ciąży, ciąża jest zagrożona i od 23.04.2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z przeprowadzonej rozmowy wynika że najprawdopodobniej nie wróci już do pracy. Jak będzie przebiegał teraz stosunek pracy czy umowa rozwiąże się samoistnie. Czy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent. Jeśli szkoła wypłaci ekwiwalent to czy należy się również świadczenie urlopowe? Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Pani Ania nabędzie prawo do „13” za 2015 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który jest zatrudniony przez mianowanie w jednej szkole zostaje przeniesiony przez tegoż dyrektora do drugiej szkoły w związku z powołaniem tego nauczyciela na stanowisko dyrektora szkoły i pełni tę funkcję 10 lat powinien wrócić do pierwotnej szkoły po zakończeniu pełnienia funkcji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa od 09.02.2017 do 28.06.2017 na urlopie macierzyńskim, natomiast od 29.06.2017 do 07.02.2018 na urlopie rodzicielskim. Ilość dni urlopu uzupełniającego, którego trzeba jej udzielić wynosi 56 dni. Szkoła jest z woj. pomorskiego i ferie zimowe w tym roku trwają od 29.01.2018 do 11.02.2018 r. Pytanie - Urlopu należy udzielić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 08.02.2018? czy po feriach, tj. od 12.02.2018, ponieważ urlop uzupełniający nie może się pokrywać z urlopem bieżącym? Dodam, że pracownica, bezpośrednio po urlopie uzupełniającym, będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego. Proszę o potraktowanie pytania jako pilnego.
- Jak rozliczyć nadgodziny nauczycielowi przedszkola, który tygodniowo ma 2,5 nadgodzin planowych i w dniu w którym pracuje od godz. 6.30 do 15.30 jest oddelegowany na zebranie związkowe ZNP od godz. 11.00 do 14.00 (pełni funkcję prezesa ogniska). Czy nauczyciel po zebraniu wraca do pracy i liczymy mu normalnie nadgodziny? Czy po zebraniu nauczyciel nie wraca już do pracy i zdejmujemy mu nadgodziny planowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe