Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W kl. 3 gimnazjum nie można przedłużyć tego etapu kształcenia.Decyzja o przedłużeniu uczniowi okresu nauki powinna być podjęta nie później niż do końca lutego roku...

PORADA PRAWNA

06 lutego 2012 Inne

Proszę o opinię w sprawie wydłużenia nauki w szkole uczniowi niepełnosprawnemu na podstawie rozporządzenia MEN z 2002r z późn. zm. w sprawie ramowych planów nauczania. Decyzję ma podjąć dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami do końca lutego roku poprzedzającego ostatni rok nauki w szkole, czy w klasie III gimnazjum można wydłużyć naukę ? Czy to sformułowanie jest ograniczeniem czasowym podejmowania decyzji do końca lutego, nie później, czy należy go rozumieć, że w ostatnich klasach etapu edukacyjnego wydłużenie nauki nie jest możliwe. A jak ma się do tego zapisu paragraf 22 ust 3 rozporządzenia MEN w sprawie oceniania i promowania z 2007 r. że o ukończeniu szkoły przez tego ucznia postanawia rada pedagogiczna.

W kl. 3 gimnazjum nie można przedłużyć tego etapu kształcenia.

Decyzja o przedłużeniu uczniowi okresu nauki powinna być podjęta nie później niż do końca lutego roku poprzedzającego ostatni rok nauki w danej szkole. Oznacza to, że nie można przedłużać etapu edukacyjnego w ostatnim roku nauki w danej szkole, a więc nie może być przedłużony np.: w klasie szóstej szkoły podstawowej, w klasie trzeciej gimnazjum.

 

Rozporządzenie MENiS w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych z 12.02.2001 r. ze zm., § 3 ust. 7.

W mojej opinii zapis rozporządzenia w sprawie oceniania z 2007 r. w brzmieniu: „O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami” zezwala na podjęcie decyzji o ukończeniu szkoły przez ucznia po uwzględnieniu (lub mimo występujących) trudności oraz specyfiki kształcenia, tj. po wyczerpaniu wszelkiej możliwości pomocy ze strony szkoły. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT