Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie podstaw prawnych do zarządzeń dyrektora w sprawie: 1) powołania komisji Skrutacyjnej i komisji wnioskowej 2) w sprawie powołania stałego protokolanta na br. 3 )w sprawie wprowadzenia instrukcji na wypadek pożaru w budynku bursy 4) w sprawie wprowadzenia procedur w razie wypadku ucznia na terenie bursy 5) w sprawie wprowadzenia regulaminu zwalniania nauczycieli, obowiązujący w bursie
Obowiązujące przepisy wprost nie zobowiązują dyrektora bursy do wydania powyższych zarządzeń. Jeśli komisja skrutacyjna i wnioskowa mają wykonywać zadania z zakresu rachunkowości, decyzja dyrektora o ich powołaniu wynika z ogólnych obowiązków kierownika jednostki (art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz.U. z 2016 r., poz. 1047). Przepisy nie przewidują funkcji „stałego protokolanta”, a w związku z tym powołanie takie osoby jest uzależnione od zakresu powierzonych obowiązków, wynikających z wewnętrznych regulacji (np. statutu, regulaminu rady pedagogicznej) – jeśli osoba na tym stanowisku ma protokołować przebieg zebrań rady pedagogicznej, jest powoływana przez dyrektora jako przewodniczącego organu w oparciu o art. 69 ust. 4 PO w związku z odpowiednim postanowieniem regulaminu rady pedagogicznej. Wprowadzenie instrukcji na wypadek pożaru wynika z ogólnych kompetencji związanych z kierowaniem przez dyrektora bursą oraz zapewnianiem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć (art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 PO). Wprowadzenie procedury w razie wypadku ucznia również wynika z ww. ogólnych kompetencji dyrektora bursy (art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 PO). Z kolei ustalenie regulamin zwalniania nauczycieli wynika z kompetencji dyrektora w zakresie kierowania zakładu pracy (art. 68 ust. 5 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy do niepublicznego ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczego może uczęszczać dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną u którego jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim oraz od którego roku życia można przyjmować wychowanków do ww. placówki?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Interesuje mnie kwestia arkusza ocen. Sytuacja wygląda tak, że w związku z reformą uczniowie klas 6 zostali przeniesieni ze swojej szkoły do klasy 7 do mojej szkoły. Wraz z uczniami otrzymałem odpisy arkuszy ocen tych uczniów. Wobec tego powinienem z przepisami założyć arkusze ocen w mojej szkole i prowadzić je od klasy 7 począwszy, a następnie dołączyć je do posiadanych odpisów. Zgadza się? Proszę powiedzieć, według jakiego wzoru powinienem założyć arkusze, gdy prowadzę je w wersji elektronicznej, a potem tylko drukuję.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy pensum nauczyciela logopedy w szkole ogólnodostępnej od 1 września 2018 roku może wynosić 20 godzin? Skoro MEN podaje, że nie więcej niż 22 godziny. Kto o tym decyduje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czu uczeń musi obowiąkowo uczęszczać na religię lub etykę albo obywda przedmioty. Czy może całkowicie z nich zrezygnować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzi szkołę podstawową na podstawie umowy zawartej z gminą. W grudniu (przed przekazaniem ostatniej w roku dotacji) gmina twierdzi, że przekazała stowarzyszeniu na ucznia niepełnosprawnego objętego zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi podwójną dotację ogólną (rzekomo liczona raz na ogólną liczbę uczniów, a drugi raz na ucznia niepełnosprawnego). Stowarzyszenie co miesiąc przekazuje gminie aktualną liczbę uczniów wyraźnie wskazując liczbę uczniów niepełnosprawnych tj. ogólna liczba uczniów ... w tym niepełnosprawnych.... Czy gmina może na koniec roku pomniejszyć stowarzyszeniu dotację o kwotę rzekomo zawyżoną w miesiącach wcześniejszych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe