Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie podstawy prawnej stanowiącej o tym, że w zebraniach z rodzicami może uczestniczyć wyłącznie rodzic/opiekun prawny ucznia.
Prawo to i jednocześnie obowiązek wynika zarówno z ustawy o systemie oświaty, jak i z Prawa oświatowego. Ilekroć w przepisach jest mowa bez bliższego określenia o rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do: 1) dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły; 2) zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne; 3) zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć; 4) informowania, w terminie do dnia 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi nauki, na żądanie wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta),na terenie której dziecko mieszka, są obowiązani informować go o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie. Rodzice dziecka realizującego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 37 ust. 1, są obowiązani do zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w tym zezwoleniu. Uczeń w trakcie nauki w szkole otrzymuje oceny: 1) bieżące; 2) klasyfikacyjne: a) śródroczne i roczne, a w szkole policealnej – semestralne, b) końcowe. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom. 5. Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca: 1) egzaminu klasyfikacyjnego, 2) egzaminu poprawkowego, 3) zastrzeżeń, 4) oceniania ucznia, inna niż wymieniona wyżej – jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom. Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.
Podstawa prawna: 1. USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (ze zm.), w szczególności art. 40.2. USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 3, 44e, 44g.3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o udostępnienie arkusza obserwacji zajęć nauczyciela w przedszkolu.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy można prosić o arkusze obserwacji zajęć dla szkoły podstawowej i gimnazjum( dostępne są w większości dla przedszkola).
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Kuratorium Oświaty nie wyraziło zgody na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska psychologa w szkole. Wcześniej w takiej samej sytuacji wydawało pozytywne decyzje. Proszę o radę co w tej sytuacji ma robić dyrektor? Proszę o podstawy prawne i ewentualne procedury.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń po diagnozie w poradni psychologiczno-pedagogicznej otrzymał opinię, w której ZALECENIEM są zajęcia korekcyjno - kompensacyjne. Czy takie zajęcia może prowadzić nauczyciel po oligofrenopedagogice oraz wczesnym wspomaganiu rozwoju i pracy z dzieckiem autystycznym?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z nowymi zapisami w podstawie programowej, nauczyciele wychowania przedszkolnego muszą pisać plany tygodniowe lub miesięczne? Czy może wystarczą jedynie zapisy w dzienniku?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe