Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podstawę prawną w związku z koniecznością skreślenia z listy ucznia prywatnej szkoły podstawowej z powodów zatajenia przez rodziców informacji o demoralizacji dziecka i leczeniu psychiatrycznym.
Na podstawie art. 172 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów niepublicznej szkoły określa wyłącznie statut szkoły (nie wymienia ich żaden obowiązujący przepis oświatowy). Jeśli więc statut szkoły pozwala na skreślenia z listy uczniów w sytuacji zatajenia przez rodziców powyższych informacji, dyrektor jest uprawniony do wszczęcia postępowania administracyjnego w zmierzającego do skreślenia z listy uczniów. Ewentualnie w sytuacji, gdy treść umowy z rodzicami pozwala na jej rozwiązanie przez szkołę lub organ prowadzący z powyższych względów (lub bez podania przyczyny), skuteczne rozwiązanie umowy powoduje, że nie jest konieczne dodatkowe skreślenie z listy uczniów, gdyż stosunek administracyjny łączący ucznia ze szkołą rozwiązuje się wraz z zakończeniem obowiązywania umowy cywilnoprawnej (postanowienie NSA z dnia 14 października 2015 r., I OSK 2098/15, http://orzeczenia.nsa.gov.pl). Brak ww. zapisów w statucie szkoły lub umowie z rodzicami powoduje, że zarówno skreślenie z listy uczniów, jak i rozwiązanie umowy (np. na podstawie art. 5 k.c. z powodu niemożliwości zapewnienia uczniowi bezpieczeństwa w szkole) będą mogły być kwestionowane przez rodziców.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem małej szkoły podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie. Po zmianach zasad rekrutacji jesteśmy zobowiązani do prowadzenia naboru dzieci zgodnie z nową ustawą. Jak prowadzić rekrutację, gdy szkoła nie posiada ustalonego obwodu, nabór zaś dotyczy około 10-15 uczniów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje w jaki sposób można zamknąć przedszkole z końcem roku szkolnego jednocześnie dając możliwość innemu organowi prowadzącemu/dyrektorowi na zaczęcie działalności w tym samym budynku, z tym samym personelem i z rekrutowanymi dziećmi (bez przerywania ciągłości funkcjonowania placówki)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zaostrzyć kwalifikacje wymagane od nauczycieli już od roku szkolnego 2015/2016. Czy w związku z planowanym wymogiem nauczyciele pracujący w szkole podstawowej bez wykształcenia wyższego tracą pracę, czy dotyczyć ma to tylko nowo zatrudnianych nauczycieli?
- Czy mogę w szkole wynająć pomierzenia na siedzibę Straży Miejskiej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola miejskiego i mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Chodzi o to kto powinien umyć dziecko (przedszkolaka)w sytuacji zrobienia kupki w majtusie. Mając na uwadze, że rodzice mogą posądzić o molestowanie. Zarówno nauczycielki jak i pomoce nauczyciela, czy panie oddziałowe nie chcą myć dzieci w obawie właśnie o posądzenie o molestowanie. Bardzo Państwa proszę o pomoc i rozwiązanie tej sytuacji. W jaki sposób mam to rozwiązać? I kto w sytuacji kupki powinien wymyć dziecko - nauczyciel czy pomoc nauczyciela czy woźna oddziałowa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe