Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wydanie opinii w sprawie przedłużenia lub przerwania stażu związanego z awansem zawodowym nauczyciela. Staż na nauczyciela mianowanego rozpoczął się 01.09.2007 r. i miał się zakończyć 31.05.2010 r. Podczas trwania stażu nauczycielka była nieobecna w pracy (wyłączając okresy urlopowe) w okresach nieprzerwanie dłuższych niż jeden miesiąc w dniach: • 11.12.2007 – 16.01.2008 – zwolnienie lekarskie (38 dni) • 17.01.2008 – 21.05.2008 – urlop macierzyński (126 dni) • 26.05.2008 – 20.06.2008 – urlop wychowawczy (26 dni) (między 21 a 26 maja było święto Bożego Ciała i wolny po nim piątek) • 11.06.2010 – 01.08.2010 – zwolnienie lekarskie (52 dni) • 02.08.2009 – 31.12 2010 – urlop macierzyński (152 dni), po którym wystąpił urlop uzupełniający za 2010 r. W związku z powyższym proszę o opinię: czy staż ulega przedłużeniu (jeśli tak to do kiedy?), czy przerwaniu?
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.)
Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.
2. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również do dodatkowego stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8.
4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Przepis stanowi, że jeśli nieobecność w pracy jest (nieprzerwanie) dłuższa niż 1 miesiąc, staż ulega wydłużeniu. Z kontekstu art. 9d ust. 5 wynika, że jeśli przerwa (ciągła) w pracy trwa dłużej niż rok, nauczyciel jest zobowiązany ponownie odbyć staż.
Zatem po powrocie do pracy po każdej absencji nauczyciel powinien otrzymywać informację o terminie wydłużenia stażu.
Należy zatem zsumować ilość dni absencji (394 dni) następnie doliczyć je do planowanego wcześniej zakończenia stażu, tj do 31.05.2010 licząc od 1.06.2010 r.. Ponieważ rok 2010 miał 365 dni, dlatego: 394 - 365 = 29 dni. Staż należy przedłużyć do 29.06.2011 r. Przed podjęciem decyzji proponuję dokładnie sprawdzić wszystkie terminy, łącznie ze zliczeniem ilości dni absencji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela który odbywa przygotowanie do zawodu. W dniu nawiązania stosunku pracy pracownik posiadał 22 staż pracy w ramach wykształcenia pedagogicznego był zatrudniony na mocy ustawy o pomocy społecznej w Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownik podczas zatrudnienie w OPS wykonywał zadania polegające na wspieraniu rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Podejmował działania mające na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania tych funkcji. W trakcie zatrudnienia pracownik brał udział w różnego rodzaju szkoleniach mających na celu doskonalenia jego umiejętności i poszerzanie wiedzy. Pracownik w ramach projektów unijnych prowadziła zajęcia mające na celu wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W związku z dużym zaangażowaniem w prace i posiadaniem dużej wiedzy i kwalifikacji w postaci specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej pracownik awansował na stanowisko zastępcy kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej. Czy w związku z dużym dorobkiem zawodowym dyrektor szkoły może skorzystać z uprawnień art 9ca ust. 4 pkt 2 Karty Nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne
na stopień nauczyciela dyplomowanego?
2. Nauczyciel otrzymał ocenę dorobku zawodowego za okres stażu w 2018r. Według których przepisów przygotowuje dokumentację i przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzory pism dla dyrektora wraz z obowiązującą podstawą prawną, którą wystawia dla nauczyciela stażysty i kontraktowego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuacja pytania:
Czy zatrudniając nauczyciela na czas określony od 1.09 do 30.06 (cel zawarcia umowy - zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym) mogę rozpocząć mu awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego ? Rok szkolny trwa od 1.09 do 31.08 nauczyciel ten będzie pracował niepełen rok, ale w pełnym wymiarze czasu pracy czyli 18/18.
Nauczyciel zostałby zatrudniony na zastępstwo od 01.09. do 30.06., a powinien do 31.08. Oznacza to, że zostałby zatrudniony niezgodnie z przepisami ustawy. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego, bowiem nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym. Nauczycielowi należy zatem należały umożliwić realizację stażu przez okres 1 roku szkolnego.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności Rozdział 3a Awans zawodowy nauczycieli, art. 64, art. 65.
Nowy nauczyciel został zatrudniony od 1.09 do 30.06 dlatego, że pracownik, który skorzystał z urlopu dla poratowania zdrowia otrzymał orzeczenie lekarskie w takim terminie. Czy w związku z tym dyrektor powinien i tak dać zatrudnienie nowej osobie do 31.08 ? przecież tek drugi pracownik wrócił 1 lipca a temu nowemu wypłacono ekwiwalent za urlop. Czy wobec tego jak się stało awans zawodowy tego nowego jest nieważny ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o konkretne przykłady dla nauczyciela dyplomowanego Kryteria oceny pracy określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia
Pytanie dotyczy czasu, kiedy rozporządzenie obowiązywało
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe