Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie definicji "dochód brutto" wpisywanego w oświadczeniach dla celów funduszu świadczeń socjalnych.Dokładnie co można odliczyć od przychodu?
Dochód brutto to kwota całkowita wynagrodzenia za pracę, przed dokonaniem dopuszczalnych prawem potrąceń, czyli w szczególności odprowadzeniem składek ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Inne dopuszczalne potrącenia wymieniają szczegółowo przepisy art. 87 i art. 91 KP: sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych oraz innych, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, kary pieniężne wymierzone jako kary porządkowe, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, a także inne należności potrącane za pisemną zgoda pracownika (np. składki z tytułu członkostwa w związku zawodowym).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jest obligatoryjny wymóg posiadania wewnętrznego programu doradztwa zawodowego w bursie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór wniosku w sytuacji, kiedy rodzic zdecyduje się na kontynuowanie nauki w klasie pierwszej dziecka, które poszło do klasy I w wieku sześciu lat. Takie wnioski muszą złożyć do końca marca. Jak powinien wyglądać w zapisie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Chciałam dopytać o procedurę zwalniania uczniów w szkole podstawowej. Czy w przypadku jeśli nie ma możliwości zgłoszenia się po dziecko rodzica/ prawnego opiekuna lub innej osoby upoważnionej, podczas rozmowy telefonicznej na wyraźną prośbę rodzica/ opiekuna prawnego – uczeń może sam (jeśli pozwala mu na to stan zdrowia) opuścić budynek placówki. Rodzic/ prawny opiekun zobowiązany jest do natychmiastowego przesłania następującej informacji do wychowawcy klasy treści:
Od chwili opuszczenia budynku szkoły przez moje dziecko, biorę pełną odpowiedzialność za samodzielny powrót do domu oraz za jego bezpieczeństwo w drodze do domu, jak i w godzinach, kiedy powinno być w szkole zgodnie z rozkładem zajęć? W tym ostatnim zdaniu chodzi nam głównie o odpowiedzialność rodzica za dziecko podczas drogi do domu ale i pobyt bez opieki w domu.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń który nie zdał w 3 klasie (liceum) i nie mógł przystąpić do matury, a później zdał poprawkę w sierpniu może przychodzić na część zajęć z obecną klasą trzecią. Napisał podanie że chciałby uczęszczać na część zajęć jako wolny słuchacz. Nie jest on już uczniem naszej szkoły gdyż zdał poprawkę w sierpniu i ukończył ją z wynikiem pozytywnym. Ale byłoby mu łatwiej przygotować się do matury gdyby mógł uczęszczać na tego typu zajęcia. Proszę o odpowiedź czy mogę mu to umożliwić.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole wprowadzono system punktowy zachowania ucznia. Zdaniem rady pedagogicznekj jest on przejrzysty i bardziej obiektywny. Natomiast w ankietach podczas kontroli przeprowadzanej przez kuratorium rodzice (2 głosy na 25 rodziców) opowiadało się, że system jest zbyt "ostry", ich zdaniem trzeba go złagodzić. Pani wizytator zaleciła zmianę obecnego systemu oceniania zachowania. Jak wobec tego należy postąpić, co powinien zrobić w tej sytuacji dyrektor, który myśli podobnie jak jego nauczyciele. Poprzednio, gdy na podstawie kryteriów oceniali zachowanie wychowawcy, dochodziło do rozbieżności zdań w wystawianiu ocen z zachowania na radach pedagogicznych, obecie takich sytuacji nie ma. Uczeń otrzymuje 100 pkt., któr może podwyższyć wykonując różne prace, biorąc udział w apelach i inn., może na bieżąco kontrolować stan swojego konta.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe