Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przy szkole działa orkiestra, jej nauczyciele są zatrudnieni wg poniższego schematu: Nauczyciel 1 umowa na zastępstwo za nieobecnego Piotrowiaka (urlop bezpłatny do 31.10.2021 w wymiarze 9/18), wykazywany w arkuszu oraz SIO Nauczyciel 2 zatrudniony na czas nieokreślony od 01.09.2005 jako nauczyciel dyplomowany w wymiarze 14/18, wykazywany w arkuszu oraz SIO Nauczyciel 3 zatrudniony na czas nieokreślony od 01.09.2005 jako nauczyciel mianowany w wymiarze 9/18, wykazywany w arkuszu oraz SIO Dotychczas nauczyciele instruktorzy orkiestry byli wykazywani w arkuszach organizacyjnych oraz SIO. Obecnie Organ prowadzący stoi na straży przekonania, że należy ich nie wykazywać w arkuszu, tylko sporządzić inne umowy. Będzie to skutkowało wypowiedzeniem obecnych umów o prace. Czy nauczycieli orkiestry należy wykazywać w arkuszu organizacyjnym szkoły?
Obowiązujące przepisy, w tym ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. nie przewidują istnienia stanowiska pedagogicznego „instruktor orkiestry”, ani nie wymieniają zajęć dla uczniów polegających na udziale w orkiestrze „przy szkole”. W arkuszu organizacji szkoły uwzględnia się godziny zajęć, jakie nauczyciele realizują na polecenie dyrektora szkoły jako przełożonego służbowego bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz w ramach pensum, godzin ponadwymiarowych lub zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów w ramach godzin do dyspozycji dyrektora – § 17 ust. 3 pkt 2 oraz ust. 4 pkt 3 lit. g rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502) oraz § 2 ust. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639 ze zm.). Jeśli w ramach żadnego z ww. rodzaju zajęć organizowanych dla uczniów danej szkoły nie zostały nauczycielom przydzielone przez dyrektora zadania polegające na prowadzeniu orkiestry to nie uwzględnia się ich w arkuszu organizacyjnym szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację, czy nauczycielom placówki nieferyjnej przebywającym na urlopie dla poratowania zdrowia przysługuje urlop za 2015 rok: 1) urlop od 1.XI. 2014 r. do 31.X.2015 r. 2) urlop od 02.01. do 31.12.2015 r. Czy zawieszenie nauczyciela w obowiązkach - komisja dyscyplinarna (przywrócenie do pracy po 3 miesiącach - umorzenie)ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego za 2015 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy przyznanych świadczeń z ZFŚS. Czy dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika (zorganizowany) wlicza się pracownikowi do rocznego zwolnienia z podatku w ramach przyznawanych mu świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do kwoty 2000 zł?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
Kiedy powinna się rozwiązać umowa o pracę zawarta 01 września 2010 r. z nauczycielem na czas zastępstwa chorego nauczyciela, w sytuacji kiedy ferie zimowe zaczynają się od 14 lutego 2011, a chory nauczyciel nadal pozostaje na zwolnieniu lekarskim i wraca 20 lutego 2011r. ( kiedy trwają ferie zimowe)
Czy taka umowa rozwiązuje się z chwilą powrotu chorego nauczyciela do pracy, czy z chwilą rozpoczęcia ferii zimowych (placówka feryjna)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy każdy nauczyciel po spełnieniu warunków powinien otrzymać dodatek motywacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu bieżącego roku nauczyciel zwrócił się z prośbą o wydanie świadectwa pracy za okres od 1 IX 1984 do 1 IX 1990. W tym czasie nauczyciel pracował w innej szkole i na swoją prośbę oraz za zgodą Inspektora Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta został przeniesiony na równorzędne stanowisko do mojej szkoły. Z dniem 1 IX 1990 roku podjął pracę w mojej szkole. Pracował na stanowisku dyrektora szkoły do 1 IX 1999r. Uchwałą Zarządu Gminy z dniem 15 IV 1999 r otrzymał powołanie na dyrektor gimnazjum, a funkcję objął 1 IX 1999 r. W tym dniu nauczyciel zrezygnował z funkcji dyrektora szkoły i poprosił o przeniesienie na stanowisko nauczyciela w gimnazjum. Z dniem 1 IX 1999r odwołał go z funkcji dyrektora szkoły podstawowej. Został przeniesiony na stanowisko dyrektora gimnazjum.W tym dniu została zawarta umowa. W związku z tym zostało wydane świadectwo pracy za okres od 1 IX 1990 r do 31 VIII 1999 r gdzie wpisano, że stosunek pracy ustał w wyniku przeniesienia art.18. ust.1 KN. Moje pytanie brzmi czy świadectwo pracy zostało słusznie wydane, czy zawiera dobrą podstawę prawną? Czy mogę wydać świadectwo pracy potwierdzające zatrudnienie w innej szkole czyli od 1 IX 1984 do 1 IX 1990 (mam teczkę akt osobowych n-la)? Jeżeli mogę wystawić świadectwo to jaką podać podstawę prawną? Czy można dokonać korekty na wydanym świadectwie?Jeżeli tak to, w którym miejscu dokonać wpisu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe