Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pytanie 1.Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy powinno nastąpić na podstawie art. 27 ust. 1 Karty...

PORADA PRAWNA

23 października 2013 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Przypadek 1 Nauczyciel dyplomowany zatrudniony u nas na czas nieokreślony 7/18 na cały etat pracuje w drugiej szkole w gminie. Chcę rozwiązać z nim umowę z końcem roku szkolnego z 3 miesięcznym wypowiedzeniem z przyczyn organizacyjnych, tzn. klasy łączone z powodu małej liczby uczniów (6 i 7 w klasie) tym samym zmniejsza się liczba godzin dla n-li. Jest to tylko jeden n-el. Czy przysługuje i w jakiej wysokości odprawa? Czy ten nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 7/18 może być przewodniczącym ogniska ZNP jeśli w szkole jest nauczyciel należący do ZNP zatrudniony w pełnym wymiarze? Obawiam się, że ten dorabiający u nas n-el specjalnie chce być przewodniczącym, żeby był chroniony. Czy ZNP może go chronić przed zwolnieniem gdy n-le zatrudnieni w tej szkole przez niego będą musieli mieć ograniczone etaty? W zeszłym roku przyjęliśmy na radzie kryteria zwalniania, które również on podpisał, że w pierwszej kolejności zwalniani będą n-le na niepełnych etatach. Przypadek 2. Z nauczycielką z dniem 31.08.2013 r. rozwiązano umowę o pracę na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 3  oraz ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97 z późn. zm.) tj. w związku z utraceniem zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Na podstawie art. 28, ust. 1 ww. ustawy, wypłacono nauczycielce odprawę pieniężną w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. W dniu 30.07.2013 r. nauczycielka zwróciła się do pracodawcy z pisemną prośbą o wypełnienie druku ZUS N-10, w związku z ubieganiem się o rentę chorobową, po czym otrzymała wypełniony druk. W sierpniu 2013 r. osobiście złożyła wniosek do ZUS o przyznanie renty chorobowej, którą ZUS przyznał na 2 lata. W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na poniższe pytania: 1. Cy pracodawca ma obowiązek wypłacenia odprawy z tytułu przejścia na rentę, w przypadku gdy nauczycielka otrzymała odprawę z art. 28 ust. 1 KN? 2. Czy w związku z przyznaniem przez ZUS ww. świadczenia po dniu 01.09.2013 r. (kiedy nauczycielka już nie była pracownikiem szkoły), pracodawca będzie zobowiązany do wypłacania świadczeń z ZFŚS? 3. Jeśli renta została przyznana od 20 sierpnia 2013 r. (nauczycielka do 31.08.2013 r. przebywała na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia), czy nauczycielka powinna zwrócić wynagrodzenie pracodawcy za 11 dni sierpnia, w związku z otrzymaniem renty?  

Pytanie 1.

Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy powinno nastąpić na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela:

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. 

Jeżeli jedynym powodem rozwiązania umowy o pracę są zmiany organizacyjne, czyli przyczyna leży wyłącznie po stronie pracodawcy, nauczycielowi przysługuje odprawa  ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W zależności od długości zatrudnienia będzie to wysokość:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

 

Ustawa o związkach zawodowych nie ogranicza osób chronionych tylko do tych zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Aby dany nauczyciel był chroniony przed zwolnieniem, zarząd zakładowej organizacji związkowej musi wskazać go w odpowiedniej uchwale. Ochrona przysługuje wówczas przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.

Uzyskanie przez pracodawcę informacji o osobach, którym zarząd przyznał prawo ochrony następuje zgodnie z przepisami ROZPORZĄDZENIA MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie powiadamiania przez pracodawcę zarządu zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy oraz wskazywania przez zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, a także dokonywania zmian w takim wskazaniu, czyli:

Pracodawca powiadamia na piśmie zarząd zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy (Osobami stanowiącymi kadrę kierowniczą w zakładzie pracy są kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy albo wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, a także inne osoby wyznaczone do dokonywania za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy)
Powiadomienie to następuje w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisemnego żądania zarządu zakładowej organizacji związkowej.
Zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej imiennie wskazują pracodawcy na piśmie pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych.
Zmiany we wskazaniu powyższym zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej dokonują na piśmie w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.

Ochrona dotyczy zarówno zwolnienia, jak i zmiany warunków pracy i płacy. W przypadku jednak, gdy zwolnienie pracownika jest obiektywnie uzasadnione, zarząd zakładowej organizacji związkowej może wyrazić zgodę na dokonanie tych czynności.

 

Pytanie 2.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 Karty nauczyciela, nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Jeżeli zatem nauczycielka otrzymała odprawę z art. 28 ust. 1, nie przysługuje jej już odprawa z tytułu przejścia na rentę.

Świadczenia z funduszu socjalnego należą się od tego zakładu pracy, w którym emeryt lub rencista był ostatnio zatrudniony, zatem nauczycielka będzie uprawniona do korzystania ze środków ZFŚS w Państwa szkole.

Przyznanie renty - wydanie decyzji przez ZUS - 20 sierpnia nie powoduje konieczności zwrotu przez nauczycielkę pobranego wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w tym okresie. Zarówno emerytura, jak i renta ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (art. 104 USTAWY z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). W przypadku nauczycielki prawdopodobnie otrzymana renta została więc pomniejszona o czas zatrudnienia (do końca sierpnia). 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT