Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczące czasu pracy nauczycieli w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli nauczyciel w danym dniu idzie na konferencje lub szkolenie - czy jest o w ramach godzin dydaktycznych czy poza pensum? Jeżeli poza pensum to dana osoba powinna odrobić godziny dydaktyczne podczas których była na szkoleniu?
Jeżeli w/w nauczyciel otrzymuje delegację służbową – to udział w różnych formach doskonalenia zawodowego realizowany jest przez niego w godzinach pracy. Jeśli bierze udział w szkoleniu lub konferencji bez delegowania przez dyrektora placówki - to czyni to w ramach urlopu wypoczynkowego bądź urlopu bezpłatnego, bądź też za pisemną zgodą dyrekcji na odpracowanie godzin nieobecnościw pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie mi kwestii urlopu wychowawczego. Nauczycielka korzystała od września 2016 do końca grudnia 2016r. z urlopu wychowawczego na dziecko do 6-go roku życia. Od stycznia wybiera zaległy urlop wypoczynkowy, który z tegorocznym urlopem za ferie zimowe zakończy się 22.02. W tym czasie jednak 12 dni przebywała na L-4. ; 1. Czy o te 12 dni zaległego urlopu musi wnioskować ponownie, czy można jej go automatycznie wydłużyć?; 2. Pracownica nie wie, czy nie będzie w dalszym ciągu korzystać z L-4, a potem zapowiada, że chce przebywać na urlopie wychowawczym przysługującym na dziecko z niepełnosprawnością (jednak nie zna dokładnej daty z uwagi na możliwość dalszego L-4). Chce dotrzymać miesięcznego terminu złożenia wniosku o ten urlop. Zapytuje, czy może złożyć pismo informujące o swoich planach, które byłoby deklaracją/wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego po wszystkich L-4 i przysługujących dniach wolnych (czy taka forma jest dopuszczalna?); 3. Kolejna rzecz – Co z przepisem w Art. 1867 § 1,że Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (czy dotyczy to także nauczycieli, bo w KN tego nie wyczytałam), a byłoby to dość skomplikowane. Nauczycielka odeszła na poprzedni urlop z 18/18 etatu jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – w projekcie organizacyjnym na r. szk. 2016/2017 miała planowane także 5/20 logopedii. Teraz chciałaby pracować tylko jako logopeda, a tych godzin nie nazbiera się na pół etatu, a trudno żebym dzieliła edukację wczesnoszkolną. Czy mogę odmówić?; 4. Czy mogę wypowiedzieć tej Pani umowę (jest zatrudniona na podstawie mianowania) – od września będą zmiany organizacyjnych powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zwolniony ze szkoły w wyniku niezdolności do pracy. Otrzymał 6-cio miesięczną odprawę z racji zatrudnienia przez mianowanie. Przeszedł na rentę. Czy jest naszym rencistą i czy należą mu się świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jako ostatniego jego miejsca pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W styczniu tego roku nauczyciel placówki nieferyjnej ukończył 65 lat. Czy można rozwiązać z nim stosunek pracy, jakie stosowne kroki podjąć? Jeśli nie, kiedy najwcześniej dyrektor może rozwiązać z nim stosunek pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje na pół etatu i realizuje godziny karciane w świetlicy. Zobowiązany był w semestrze wypracować 18 godzin. W I semestrze nauczyciel wypracował 38 godzin karcianych, zaznaczając w dzienniku KN (podpisuje protokół kontroli). Nauczyciel realizuje różne pensum w różnych okresach czasu (dowożenie zimowe, więcej godzin świetlicy). Ma uśredniony czas pracy. Obecnie kończy się dowożenie i dyrektor dokonuje podliczenia czasu pracy. Zgodnie z zapisami w dzienniku zrobionymi osobiście przez nauczyciela, nie uwzględnia do czasu pracy godzin oznaczonych do nauczyciela jako KN. Nauczyciel mianowany twierdzi, że dyrektor powinien poinformować go ,że wypracował za dużo godzin i teraz żąda od pracodawcy zapłaty za wypracowane przez siebie ponad normę i oznaczone przez siebie godziny KN. Czy dyrektor powinien uwzględnić w czasie pracy te dodatkowo wypracowane i oznaczone przez nauczyciela godziny do czasu pracy nauczyciela. W II semestrze nauczyciel w dzienniku oznaczył 17,5 godziny KN i teraz chce to skreślić, bo będzie stratny finansowo. Czy można godziny karciane rozliczać w stosunku rocznym? Co grozi nauczycielowi, jeśli nie zrealizuje godzin karcianych? Czy jest to naruszenie dyscypliny
pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Moje pytanie dotyczy przekształcenia stosunku pracy na czas nieokreślony na stosunek pracy na podstawie mianowania.
Niedopatrzenie spowodowało, że brak takich przekształceń w teczkach osobowych. Jak postąpić zgodnie z prawem?
1) z nauczycielami, którzy dawno temu otrzymali mianowanie z urzędu (teraz często są już dyplomowani)i nie mają zaśw. o niekaralności?
2) z nauczycielami, którzy byli zatrudnieni przed 2008 r. (nie wymagano wtedy zaśw. KRK), a są mianowani?
3) czy w ogóle wszystkim trzeba ten stosunek pracy przekształcać?
Bardzo proszę o szczegółową odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe