Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w ustaleniu ilości urlopu dla sprzątaczki zatrudnionej na 1/2 etatu, która pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny, od 1 września 2023 r. do 9 października 2023 r. Proszę o potwierdzenie prawidłowości moich obliczeń: 26 dni x 0,5 etatu = 104 godziny na cały rok. Pracownica zatrudniona na 2 miesiące (po zaokrągleniu), a więc 13/12 x 2 miesiące = 2,16 po zaokrągleniu 3 dni x 8 godz. = 24 godz. Ściągam pracownikowi 4 godziny za 1 dzień a więc 24h/4= 6 dni. Czy jest to prawidłowe i pracownika de facto nie będzie 6 dni w pracy?
Zgodnie z art. 155(1) § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w skali roku. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Pracownica, o której mowa przepracowała (w zaokrągleniu) 2 miesiące na pół etatu. To daje 2/12 x 26 x 1/2 = 3 dni, czyli 24h.
Skoro pracuje po 4h dziennie, to tyle właśnie z puli urlopu wykorzystuje za jeden dzień. Ma więc faktycznie 6 dni po 4h urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jednostka jaka jest szkoła kierując się zapisem art. 54 paragraf 1 pkt 5 ordynacji podatkowej na zasadach rachunkowości ma prawo odstąpić od naliczenia odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu należności budżetowych o charakterze publicznym, które stanowią dochody budżetowe lub też z tyt. należności z utworzonego uchwałą Rady miasta wydzielonego rachunku dochodów własnych? (należności za opłaty za obiady w stołówce szkolnej)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole 3 nauczycieli j.polskiego, historii. Nie ma dla nich pełnego etatu, wszyscy są nauczycielami mianowanymi umowa o pracę przez mianowanie. 2 nauczycieli jest po filologii polskiej, jeden ma studia podyplomowe z polskiego. Jeden nabył uprawnienia emerytalne, ma ustabilizowaną sytuację materialną, dorosłe dzieci. Jak jednego z nich zwolnić aby pozostali mieli normalnie po pełnym etacie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce odejść na emeryturę 31 maja 2023 r., a od czerwca chce ponownie podjąć pracę w szkole. Jak wygląda rozliczenie nauczyciela z urlopu wypoczynkowego? Czy zatrudniamy go tylko na okres roku szkolnego tj. do 23 czerwca 2023 r.? Czy nie lepiej aby przepracował okres do 31 sierpnia 2023 r. i ponownie zatrudnił się od września 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik był zatrudniony od 15.10.1981 r. do 31.03.1987 r. oraz od 01.09.1988 r. do 08.04.1990 r. na stanowisku palacza centralnego ogrzewania.
W sezonie zimowym pracował jako palacz c.o. natomiast w sezonie letnim wykonywał obowiązki konserwatora.
Czy za okres zimowy za ww. lata można zaliczyć pracę w szczególnych warunkach na podstawie Wykazu A Dział XIV pkt. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. (Dz.U. Nr 8 poz. 43) oraz Załącznik Nr 4 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02.08.2005 r. (Dz.U. Nr 146 poz. 1222)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik z dniem 31.01.2013r. odchodzi na emeryturę i posiada zajęcie komornicze. Czy przysługujące mu świadczenia z ZFŚS jako emerytowi będą podlegały potrąceniom na rzecz zajęcia komorniczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe