Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy kwestii zaświadczenia o niekaralności, czy w przypadku ponownego zatrudnienia w tej samej szkole jest niezbędne doniesienie zaświadczenia o niekaralności: 1. brak przerwy w zatrudnieniu, jest rozwiązanie stosunku pracy 31.08.2014r i nawiązanie 01.09.2014r.; 2. przerwa w zatrudnieniu 5 dni; 3. przerwa w zatrudnieniu 2 miesiące.
Przepisy Karty Nauczyciela wymagają, aby przed nawiązaniem stosunku pracy nauczyciel przedłożył zaświadczenie o niekaralności. Nie ma żadnych szczegółowych przepisów, które wprowadzałyby jakieś wyjątki czy też uszczegółowiałyby powyższy obowiązek. Dyrektor szkoły, na podstawie tychże przepisów może zażądać od nauczyciela zaświadczenia przed podpisaniem kolejnej umowy.
W przypadku gdy umowa zostaje zawarta bezpośrednio po poprzedniej, bez żadnej przerwy, należy zastanowić sie nad sensem takiego żądania. Zaświadczenie o niekaralności nie ma daty ważności - nie obowiązuje przez jakiś z góry określony okres. Jest ważne do chwili, gdy nauczyciel zostanie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Karnym. O tym, że nauczyciel został skazany za przestępstwo sąd powiadomi pracodawcę. Skoro więc przez okres trwania poprzedniej umowy pracodawca nie został poinformowany o popełnieniu przestępstwa przez nauczyciela, na dzień zawarcia nowej umowy posiada wiedzę o jego niekaralności. Tak samo jest w przypadku nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony - pracują bez odnawiania zaświadczenia o niekaralności. Jeżeli zatem między jedna umową a drugą nie ma przerwy w zatrudnieniu, nie widzę potrzeby żądania od nauczyciela zaświadczenia.
W przypadku jednak gdy istnieje przerwa w zatrudnieniu, nauczyciel powinien przedłożyć zaświadczenie o niekaralności, gdyż podczas tej przerwy mógł popełnić przestępstwo, o którym pracodawca nie zostanie poinformowany przez sąd.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można wypłacić nauczycielowi nagrodę jubileuszową, której termin wypada na 2.09 w sytuacji kiedy z dniem 1.09 przechodzi na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Stawiskach od 1 września 2015r. Piszę do Państwa w sprawie bezprawnego udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/122959, oraz http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/123555. Sąd I instancji uniewinnił poprzednią dyrektor. LINK PONIŻEJ ZAWIERA UZASADNIENIE WYROKU: http://www.kolniak24.pl/wiadomosci/powiat/powiat-kolnenski/item/3693-sad-uniewinnia-byla-dyrektor-szkoly-w-stawiskach-od-zarzutow. Jakie kroki powinienem poczynić, na początku pracy na stanowisku dyrektora, ws. nauczyciela któremu udzielono urlopu dla poratowania zdrowia? Wobec uzasadnienia sędziego powinienem odwołać go z urlopu. Nie rozumiem dlaczego i jaką podstawę prawną miałbym tu zastosować. Przecież sprawa była w toku, nie było prawomocnego wyroku. Sędzia mówi także że dyrektor szkoły nie jest funkcjonariuszem publicznym. Tylko w ściśle określonych sytuacjach. Czy jest gdzieś u Państwa może artykuł na ten temat?
- Nauczyciel z 36 letnim stażem pracy planuje przejść na świadczenie kompensacyjne. W szkole macierzystej od 2002 roku brak było godzin do pełnego etatu i dlatego uzupełniał etat w innej szkole na terenie gminy w różnych wymiarach godzin w rożnych latach szkolnych na polecenie organu prowadzącego. Szkoła w której pracuje w/w nauczyciel jest szkołą ośmioklasową z oddziałem przedszkolnym jednak w związku z niżem demograficznym brak jest obecnie klasy II i V, a od września 2018r. nie będzie klasy I, III, VI. Przy czym nauczyciel uczy w klasach IV-VIII. Na rok szkolny 2018/2019 jest zaplanowany w arkuszu organizacyjnym szkoły na 13/18 etatu i uzupełnia etat w drugiej szkole na terenie gminy w wymiarze 5/18 etatu. Arkusz organizacyjny jest zatwierdzony przez organ prowadzący i nadzorujący. Nauczyciel w tym momencie chciałby odejść na świadczenie kompensacyjne z art. 20 KN, twierdzi że nie mając etatu w szkole macierzystej ma takie prawo, a moje argumenty i przedstawiane przepisy prawne nie przekonują go. Ponieważ nie jestem prawnikiem może jest jakiś przepis do którego nie udało mi się dotrzeć pozwalający przejść nauczycielowi na świadczenie kompensacyjne właśnie z art. 20 KN.
- Nauczyciel dyplomowany gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 został poprzez włączenie pracownikiem szkoły podstawowej.01.09.2018 na swój wiosek został przeniesiony do nowo powstałej szkoły podstawowej. W "starej" szkole podstawowej została z nim zawarta odrębną umową na czas trwania roku szkolnego na 8 godzin. Jaki okres wypowiedzenia stosować w takim przypadku. Zgodnie z kodeksem pracy długość wypowiedzenia zalezy ood stazu pracy.CZy staż pracy zwiazany z umowa, na 8 godzin należy liczyć od 1 września 2018, czy 1 wrzesnia 217, czy należy zaliczyć również staz w gimnazjum biorąc pod uwagę, że głównym miejscem pracy jest inna szkoła?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wspomagający oraz nauczyciel religii otrzymuje dodatek za trudne warunki pracy ucząc w klasie specjalnej dla uczniów z autyzmem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe