Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony. W chwili obecnej przebywa na urlopie uzupełniającym. Od września nie mamy dla niego godzin. Czy wręczenie wypowiedzenia ww. nauczycielowi jest możliwe w związku ze zmniejszeniem oddziałów w szkole, będącego na urlopie uzupełniającym? Czy w trakcie usprawiedliwionej nieobecności można wręczyć wypowiedzenie ww. nauczycielowi?
Obowiązujące przepisy i orzecznictwo niestety wyraźnie nie rozstrzygają tej kwestii. Do nauczyciela zatrudnionego na umowę o pracę ma zastosowanie art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. w zw. z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Zasadą jest więc, że w trakcie urlopu rozwiązanie stosunku pracy jest skuteczne (pracownik zostanie zwolniony z upływem okresu wypowiedzenia), ale wadliwe, ponieważ art. 41 KP stanowi, że pracodawca nie może (prawidłowo) wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu. Jednocześnie w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na umowy o pracę w pełnym wymiarze zajęć i zwalnianych na podstawie art. 20 KN nie zostało wydane orzeczenie ani też nie ma wyraźnej regulacji jednoznacznie wyłączające stosowanie art. 41 KP w okresie ruchu kadrowego. Natomiast w związku z korzystaniem przez nauczycieli w czasie ruchu kadrowego z urlopów zdrowotnych w jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy ogólnie wskazał, że konieczność dostosowania stanu zatrudnienia do obiektywnych potrzeb organizacyjnych jednostki oświatowej i wykonywanie związanych z tym zadań kadrowych w oparciu o art. 20 KN następuje zasadniczo „raz w roku” (wyrok SN z dnia 21 października 2013 r., II PK 22/13). W związku z tym w razie ewentualnego odwołania się przez nauczyciela od wypowiedzenia do sądu pracy z uwagi na doręczenie jemu wypowiedzenia w czasie urlopu wypoczynkowego, czyli z naruszeniem art. 41 KP, należałoby powoływać się w drodze analogii na ww. argumentację SN, nie można natomiast przewidzieć ewentualnego rozstrzygnięcia sadu pracy.
Z kolei jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć i ma zostać zwolniony na podstawie art. 27 KN, zgodnie z art. 5 ust. 3 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.) doręczenie wypowiedzenia w trakcie urlopu byłoby prawidłowe jedynie, gdyby urlop został udzielony nauczycielowi na co najmniej 3 miesiące i szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników; wówczas wypowiedzenie można prawidłowe doręczyć także przed upływem tych 3 miesięcy.
Najmniej problematyczne byłoby uzyskanie zgody nauczyciela na zakończenie zatrudnienia za porozumieniem stron (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik został zatrudniony 01.09.2017 r. jako pomoc nauczyciela. Pracownik złożył wypowiedzenie za porozumieniem stron. Otrzymał świadectwo pracy od 01.09.2017-31.08.2019 r. w danym roku kalendarzowym wykorzystał proporcjonalnie u danego pracodawcy 18 dni (26 dni całość urlopu) Natomiast został zatrudniony w Zespole Szkolno- Przedszkolnym od 01.09.20219r jako nauczyciel w przedszkolu. Nauczycielowi przedszkola przysługuje 35 dni urlopu od 01.09.2019r. Ile faktycznie ma otrzymać pracownik urlopu wykorzystał już 18 dni w danym roku kalendarzowym. Jak prawidłowo obliczyć urlop za 2019 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- jako dyrektor szkoły mistrzostwa sportowego w czasie wakacji byłem na obozie sportowym organizowanym zgodnie ze statutem szkoł przez okres 12 dni, pełniąc tam funkcję kierownika, dostałem zaproszenie na konferencję organizacji sportowych w miesiącu wrzesniu do Turcji i organ prowadzacy nie wyraził mi zgodny na wyjazd uzasadniajac ze nie mam urlopu w tym czasie, czy bedąc na obozie w czasie wakacji mogłem wykorzystac te dni na wyjazd na konferencję lub zsotac oddelegowany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przenosząc nauczyciela mianowanego na podstawie ART.18 KN należy do akt osobowych pracownika dołożyć nowy akt mianowania ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z koniecznością poinformowania pracowników, w terminie do 15 maja 2017 r., o fakcie, iż z dniem 1.09.2017 r. będą zatrudnieni w ośmioletniej szkole podstawowej, mam następujące pytanie: czy informację wręczyć także tym pracownikom, którym umowa (na czas określony) kończy się z dniem 23 czerwca br. lub 31 sierpnia br. (niektórych z nich będziemy zatrudniać od 1 września br.)? Czy lepiej przyjąć zasadę braku informowania pracowników zatrudnionym na czas określony, których stosunek pracy ustaje przed 01.09.2017 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik - gł.księgowa przedłożyła jako dokument umowę-zlecenie, że w okresie od 18.06.2000r. do 30.06.2000r. pracowała na umowę zlecenie w sklepie. O tej umowy odprowadzane były składki na ubezpieczenie emerytalne , rentowe i chorobowe. Czy ten okres zaliczyć można do wysługi lat i nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe