Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy nauczycieli zatrudnionych w szkole prywatnej. W czerwcu nauczyciele wyjeżdżają na 3 dni (środa, czwartek, piątek) z dziećmi na Zieloną Szkołę, gdzie będą sprawowali opiekę nad dziećmi przez 24 godziny na dobę. Nauczyciele zatrudniani są według Kodeksu Pracy, czyli według KP mają pracować 40 godzin tygodniowo, nie dłużej jednak niż 8 godzin dziennie. Czy w zaistniałej sytuacji Pracodawca powinien przyznać nauczycielom wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych ? Czy Pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje wobec nauczyciela, jeśli ten nie wyrazi zgody na wyjazd?
W razie przekroczenia 8 godzin pracy dziennie, gdy nie ma możliwości zapewnienia uczniom należytej opieki w inny sposób, nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (art. 151 § 1 pkt 2 w zw. z art. 1511 § 1 pkt 2 KP). Udział w wycieczkach szkolnych jest zadaniem statutowym szkoły i należy do obowiązków służbowych służbowych związanych z realizacją zadań placówki, jednak każdy przypadek odmowy wyjazdu należy oceniać indywidualnie i należy rozważyć przyczyny podawane przez nauczyciela; odmowa wyjaśnienia lub podanie nieistotnych okoliczności świadczą o naruszeniu obowiązków pracowniczych, które może skutkować zwolnieniem nauczyciela za wypowiedzeniem, w skrajnych przypadkach dyscyplinarnie w trybie art. 52 KP lub mogą stanowić o naruszeniu podstawowego obowiązku opieki nad uczniami w związku z realizowaniem zadań szkoły (art. 6 pkt 1 KN), czy też skutkami finansowymi – np. pominięciem przy nagradzaniu. Inaczej należy ocenić sytuację nauczyciela, któremu na wyjazd nie pozwalają np. względy zdrowotne lub konieczność sprawowania opieki nad inną osobą – wówczas odmowa nie stanowi o naruszeniu obowiązków pracowniczych (art. 8 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel rozpoczął swoją pierwszą pracę zawodową w szkole od 1 września 2006 r. i przez okres dwóch lat kontynuował zaocznie studia w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych (II i III rok studiów), które ukończył w roku 19 lipca 2008 roku. W tym samym roku pracując nadal w tej samej szkole dnia 24 września 2008 roku uzyskał tytuł licencjata. Od 1 września 2008 roku rozpoczął staż na stopień awansu zawodowego, po zakończeniu którego 16 lipca po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego uzyskał akceptację Komisji Kwalifikacyjnej powołanej przez Dyrektora Szkoły a 3 sierpnia 2009 roku otrzymał akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. W dniu złożenia wniosku o zasiłek na zagospodarowanie oraz przez cały okres pracy w szkole nauczyciel był zatrudniony w wymiarze 14/18 etatu. Czy w tym wypadku należy mu się zasiłek na zagospodarowanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studia podyplomowe w zakresie edukacja i rewalidacja osób ze spektrum autyzmu oraz studia podyplomowe w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) posiadająca przygotowanie pedagogiczne może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu umiarkowanym ze sprzężeniem z autyzmem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, ile urlopu wypoczynkowego powinien otrzymać pracownik, który jest zwalniany z dniem 30.06.2013 r. (na podstawie miesięcznego wypowiedzenia)?
Obecnie pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu. Czy w związku z tym powinien wykorzystać 10 dni urlopu wypoczynkowego gdyż przepracuje 6 miesięcy w 2013 r. – nie jest to jego pierwsza praca w życiu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studia podyplomowe edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika), autyzmem oraz zespołem Aspergera (4 semestry) oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki szkolnej i wczesnoszkolnej (3 semestry) , a wykształcenie wyższe z tytułem magistra uzyskała z kulturoznawstwa może pełnić rolę pedagoga specjalnego? Czy może pełnić rolę nauczyciela współorganizującego kształcenie? (szkoła niepubliczna na prawach publicznej)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który jest zatrudniony w szkole i będzie kierownikiem lub opiekunem 3 dniowej wycieczki organizowanej w szkole składa pisemne oświadczenie o niekaralnosci za przestępstwa zgodnie z art 92p ust 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty z 2018.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe