Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy ścieżki zawodowej na nauczyciela mianowanego. W szkole prywatnej o uprawnieniach szkoły publicznej etat wynosi 34 godziny. Czy w zaświadczeniu dyrektora o zatrudnieniu może być następujący zapis (zgodny z umową o pracę): w dniu wydania zaświadczenia nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 27 godzin dydaktycznych w tygodniu tj. 0,79 etatu, na czas nieokreślony. Czy etaty muszę być przeliczane na tzw. 18?
Na podstawie art. 91b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela należy stwierdzić, że nauczycieli szkoły niepublicznej nie dotyczy art. 42 ust. 3 cytowanej ustawy – zatem to organ prowadzący ustala pensum nauczycieli w ramach uregulowań wynikających z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 ze zm.).
Zgodnie z zapisami § 9 ust. 1 pkt 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 2200) do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego dołącza się zaświadczenie dyrektora szkoły zawierającego informację m.in. o wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał staż.
Zatem w zaświadczeniu dyrektora o zatrudnieniu można zapisać (co potwierdzono w pytaniu jako zgodne z umową o pracę): „w dniu wydania zaświadczenia nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 27 godzin dydaktycznych w tygodniu tj. 0,79 etatu, na czas nieokreślony”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy protokolantem podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego może być osoba, która nie jest w składzie tejże komisji?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- W bieżącym roku szkolnym zatrudniłam nauczyciela, który w innej szkole przez dwa lata realizował staż na stopień nauczyciela mianowanego, a w mojej szkole zostało mu 9 miesięcy. Jakie dokumenty musi mi dostarczyć - plan rozwoju, częściowe sprawozdanie? Czego powinnam wymagać od niego w mojej szkole?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka bez stopnia awansu zawodowego zatrudniony na okres umożliwiający staż na nauczyciela kontraktowego (01.09.2019- 31.08.2020) zaszła w ciążę. Przebywała na zwolnieniu lekarskim (trwającym nieprzerwanie dłużej niż miesiąc), a przed zakończeniem zajęć dydaktycznych wróciła do pracy, w związku z czym, w okresie ferii letnich będzie przebywała na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym, że pracodawca nie planuje przedłużenia okresu umowy mam następujące pytania:
1. Jakie dokumenty należy wydać pracownikowi w związku ze stażem?
2. Czy należy wyliczyć nowy termin zakończenia stażu (wydłużony o czas sumy nieobecności trwających nieprzerwanie dłużej niż miesiąc i urlopu związanego z macierzyństwem) i wpisać go do zaświadczenia dyrektora szkoły?
3. Czy należy wystawić ocenę pracy, jeśli po porodzie okaże się, że po ustaniu stosunku pracy nauczycielka nie zakończy urlopu rodzicielskiego go w ciągu 3 m-cy, a zatem nie podejmie zatrudnienia w okresie 3 miesięcy po ustaniu stosunku pracy w naszej placówce (art. 9f ust. 2 KN)?
4. Czego względem stażu należy w tej sytuacji dopilnować, jakich terminów, dokumentów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące awansu zawodowego w przedstawionej poniżej sytuacji.
Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela dyplomowanego dnia 01.09.2017 roku. W międzyczasie miała przerwany staż o chorobowe: od 01.12.2017 r. do 23.02.2018 r.; o urlop macierzyński od 29.06.2018 r. do 15.11.2018 r.; oraz o urlop rodzicielski od 16.11.2018 r. do 27.06.2019 r.
Z dniem 31.08.2019 r. rozwiązała stosunek pracy z przedszkolem i zatrudniła się w innej placówce oświatowej, gdzie będzie kontynuować staż.
W związku z tym moje pytanie brzmi: czy mam dokonać cząstkowej oceny pracy wg dotychczasowych przepisów, czy cząstkowej oceny dorobku zawodowego wg zmian wchodzących z dniem 01.09.2019 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbywający staż na nauczyciela dyplomowanego zmienił pracę w trakcie trwania stażu. W poprzednim zakładzie pracy odbył dwa lata stażu w obecnej 9 miesięcy. Czy sprawozdanie nauczyciel ten pisze za cały okres stażu? Czy dyrektor ocenę dorobku zawodowego pisze za cały okres stażu, czy oddzielnie za dwa lata w jednej szkole i 9 miesięcy w drugiej? Nauczyciel dostarczył ocenę dorbku zawodowego z poprzedniej placówki.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe