Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczyło nauczyciela w szkole stowarzyszeniowej, tam o powierzeniu stanowiska dyrektora decyduje stowarzyszenie. Czy podane w odpowiedzi kryteria kryteria odnoszą się również do szkoły prowadzonej przez inny organ niż np.gmina?
Zgodnie z Art. 91b Karty Nauczyciela do nauczycieli zatrudnionych w:
• publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
• publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
• przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach oraz szkołach niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych,
• publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego
zastosowanie znajdują przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli.
Jeżeli chodzi o wymagania stawiane kandydatom na stanowisko dyrektora szkoły niepublicznej, to nie mają tu zastosowania przepisy rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji, o którym wspomniano w pierwszej odpowiedzi. Mówiąc kolokwialnie: to osoba prowadząca określa kwalifikacje dyrektora, którego chce powołać.
Co do awansu na stopień nauczyciela mianowanego, to nie ma przeszkód prawnych w tej materii. Jedyny problem stanowi tu fakt, że dyrektor sam dla siebie musiałby stworzyć warunki do odbycia stażu, wystawić odpowiednie zaświadczenia, przygotować ocenę dorobku zawodowego i brać udział w egzaminie itp. Jest to oczywiście sprzeczne z prawem.
Niestety w tej sytuacji nie ma raczej możliwości odbycia stażu na stopień nauczyciela mianowanego. Co innego, gdyby piastowała Pani stanowisko wicedyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Woźna oddziałowa w przedszkolu publicznym zatrudniona na pełen etat na czas nie określony. Po rocznej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą i jej leczeniem nie otrzymała zgody lekarza profilaktyka na powrót do pracy na zajmowanym stanowisku woźnej oddziałowej. W związku z tym rozwiązałam z pracownikiem umowę o pracę. Pani ta nie poinformowała pracodawcę o zamiarze odwołania się od orzeczenia lekarskiego do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. W trybie odwoławczym otrzymała orzeczenie o przydatności do pracy na stanowisku woźnej oddziałowej i złożyła podanie o przywrócenie do pracy.
Na zwolnionym stanowisku pracy została zatrudniona już inna osoba (umowa na czas określony). Wobec powyższego proszę o informację, czy istnieje możliwość nie przyjęcia (przywrócenia)do pracy byłej pracownicy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z Karty Nauczyciela złożył wypowiedzenie o pracę. Zanim doszło do rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron złamał rękę i jest na L4. Czy można wtedy uznać to wypowiedzenie i podpisać zwolnienie za porozumieniem stron, czy trzeba czekać aż skończy się L4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli w I i II klasie szkoły podstawowej (nauczanie zintegrowane) jest łącznie 18 uczniów, czy jest możliwe, aby nauczyciel wychowania fizycznego prowadził lekcje, łącząc uczniów kl. I i kl. II ? Chodzi bowiem o godziny zatrudnienia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- nauczyciel uzupełnia etat w sąsiedniej szkole 14/18 ma w macierzystej 4/18 w sąsiedniej.CZy dyrektor powinien sporządzić aneks do obowiązującej dotąd umowy.( n-el zatrudniony na czas nieokreślony,dyplomowany ,cały etat18/18).Jeśli tak to proszę o podanie co powinien zawierać
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę, kiedy mogę rozwiązać umowę o pracę z n-lką religii. N-lka zatrudniona jest na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 7/18. W dniu 27 maja 2009r. n-lka, dopiero później dyrektor, otrzymała od księdza decyzję o cofnięciu misji kanonicznej ze skutkiem od 31 sierpnia 2009r. Dnia 28 maja n-lka nie pojawiła się w szkole, ponieważ mając 7 godzin pracowała 2 razy w tygodniu. Zatem 29 maja wysłałam pocztą rozwiązanie umowy o pracę. N-lka nie przyjęła poczty. Dokument wrócił do mnie 3 czerwca. Natomiast w dniu 1 czerwca otrzymałam od n-lki zwolnienie lekarskie od 29 maja. Radca prawny u którego byłam powiedział mi, że n-lka jest teraz chroniona, bo przebywa na zwolnieniu lekarskim, które miało trwać 1 miesiąc. Po miesiącu n-lka przyniosła kolejne zwolnienie, które mówiło już o ciąży. Zwolnienie było wykorzystane maksymalnie, po czym n-lka przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym do rozwiązania. Urodziła w kwietniu i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Proszę o poradę, kiedy mogę rozstać się z tą panią. Zaznaczę, że pani była i jest zatrudniona na cały etat w innej szkole i w innej miejscowości. Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe