Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie o zadania dyrektora szkoły przed przejściem na emeryturę - jakie działania i w jakim terminie powinien podjąć dyrektor przed przejściem na emeryturę?
W świetle przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) w celu przejścia na emeryturę dyrektor szkoły musi doprowadzić do zakończenia sprawowania przez niego funkcji i następnie rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy, o ile jest zatrudniony na czas nieokreślony. Jeżeli chodzi o zakończenie sprawowania funkcji dyrektora szkoły to, albo dzieje się to w związku z upływem czasu na jaki powołano dyrektora szkoły (czas kadencji) albo jest konieczne złożenie przez dyrektora szkoły na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a Prawa oświatowego rezygnacji zajmowanego stanowiska za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Samo złożenie rezygnacji nie oznacza jeszcze, że dyrektor szkoły może już przejść na emeryturę. Zakończenie kadencji dyrektora szkoły albo odwołanie ze stanowiska dyrektora szkoły powoduje to, że nauczyciel wraca do realizowania w ramach swojego stosunku pracy tylko obowiązków związanych z pracą nauczycielską. Oznacza to, że w następnym roku szkolnym powinno się go ująć w arkuszu organizacyjnym. Jeżeli w szkole jest wystarczająca liczba godzin, to należy takiemu nauczycielowi w arkuszu organizacyjnym zabezpieczyć pełny etat. Jeżeli w szkole nie ma wystarczającej liczby godzin, a nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania należy w stosunku do niego zastosować procedurę wynikającą z art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).
Na podstawie art. 23 Karty Nauczyciela nauczyciel, który przestał być dyrektorem szkoły może doprowadzić do rozwiązania swojego stosunku pracy przez złożenie wypowiedzenia albo złożenie propozycji rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron pod warunkiem, że podmiot działający w imieniu pracodawcy przyjmie propozycję i podpisze porozumienie. W przypadku złożenia przez nauczyciela oświadczenia o wypowiedzeniu stosunku pracy, stosunek pracy rozwiąże się z końcem roku szkolnego.
Niezależnie od tego jak zostanie rozwiązany stosunek pracy, to do końca zajmowania stanowiska dyrektora szkoły nauczyciel jest zobowiązany przygotować szkołę do rozpoczęcia pracy w nowym roku szkolnym, tj. do przygotowania arkusza organizacyjnego szkoły czy też zakończenia klasyfikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy zaliczyć staż pracy pracownikowi (np. do nagrody jubileuszowej i do emerytury), który przyniósł do teczki akt osobowych zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego, iż w terminie 1.05.10r.-30.04.11r. odbył staż. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik w lutym 2017 r. przedstawił dokumenty potwierdzające zakończone okresy zatrudnienia i tym samym udokumentował 20-letni staż pracy. W związku z zaistniałą sytuacją została mu wypłacona nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego. Ten sam pracownik na podstawie dokumentów prawo do kolejnej nagrody jubileuszowej (za 25 lat pracy) w wysokości 100% nabywa w grudniu 2021 r. Czy nagrodę temu pracownikowi płacimy w grudniu, tak jak wynika z dokumentacji, czy czekamy do lutego i płacimy w momencie, kiedy faktycznie minie 5 lat od poprzedniej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce wziąć 2 dni urlopu bezpłatnego - jakieś sprawy rodzinne. Czy i na jakiej podstawie może go otrzymać?
- Jeżeli dyrektor szkoły nie przystąpił do konkursu na następną kadencję lub go przegrał, a nie ma dla niego godzin to kto rozwiązuje z nim umowę? Chodzi o szkołę podstawową ze 100 uczniami.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 25.06.16 do 01.07.16 , od 18.07.16 do 31.08.16. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się w/w nauczycielce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe