Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Regulamin pracy - uzgodnienia z organizacjami związkowymi. Proszę o pomoc w następującej kwestii: 1. Art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. W jaki sposób pracodawca powinien wnioskować o wspólne stanowisko związków? a) wysłać pismo i dokument do zaopiniowania (np. regulamin pracy) do obu związków w tym samym czasie umieszczając je wzajemnie "do wiadomości", żeby organizacje miały świadomość kto jeszcze poza nimi otrzymał pismo? b) wyznaczyć termin do kiedy czeka na odpowiedź? Jaki to powinien być okres? c) czy w przypadku braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie powinien odczekać 30 dni (od chwili upływu wyznaczonego terminu czy od chwili wysłania pisma?) i poinformować związki, że w tej sytuacji wprowadza regulamin bez opinii związków? Czy nie zawiadamiać? 2. Art. 30 ust. 6 przywołanej wyżej ustawy. Czy pracodawca zwraca się z wnioskiem (pismem) o zajęcie stanowiska tylko do tych związków, których członkowie są u niego (w jego szkole) zatrudnieni i zrzeszają co najmniej 5% pracowników zatrudnionych w szkole?
Na podstawie art. 1042 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm., regulamin pracy ustala pracodawca w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Uprawnienie to przysługuje również międzyzakładowej organizacji związkowej, jeśli u wszystkich pracodawców zrzesza łącznie co najmniej 10 pracowników i działa u danego pracodawcy - art. 34 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 263). Jeśli u pracodawcy działają co najmniej 2 zakładowe lub międzyzakładowe organizacje związkowe, każda jest uprawniona do brania udziału w uzgodnieniach dotyczących treści regulaminu pracy poprzez przedstawienie wspólnego stanowiska tych organizacji. Sposób ustalania i przedstawiania tego stanowiska przez wyłonioną do tych spraw wspólną reprezentację związkową określa porozumienie zawarte przez organizacje związkowe (art. 30 ust. 5 UoZZ). Jeżeli te organizacje nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni od dnia przekazania im przez pracodawcę dokumentu zawierającego projekt regulaminu pracy, decyzje w sprawie jego ustalenia podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych (art. 30 ust. 6 UoZZ). Skoro organizacje związkowe mają ustawowy termin 30 dni, pracodawca nie wyznacza im terminu na zajęcie stanowisk, natomiast aby poinformować jedną organizację o działaniu drugiej może w treści pisma przewodniego poinformować, że adresatem jest także inna organizacja związkowa. Przed upływem 30 dni, który powinien być liczony od doręczenia dokumentu ostatniemu adresatowi, pracodawca nie może samodzielnie wprowadzić regulaminu pracy. Jeśli natomiast w ciągu 30 dni ani organizacje nie przedstawią uzgodnionego stanowiska, ani też osobnych stanowisk, pracodawca wprowadzając regulamin nie musi informować związków zawodowych, że podjął takie działanie.
Zgodnie z art. 30 ust. 6 UoZZ pracodawca samodzielnie wdraża regulamin pracy, gdy uzgodnionego stanowiska nie przedstawią:
1) wszystkie organizacje związkowe działające u pracodawcy (zakładowe, międzyzakładowe, bez odniesienia procentowego do liczby pracowników) albo
2) przynajmniej te organizacje działające u pracodawcy, które są reprezentatywne w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 UoZZ i każda z nich zrzesza co najmniej 5% pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z dniem 10 kwietnia br. doszło do wygaśnięcia stosunku pracy w związku z nagłą śmiercią nauczyciela. Z uwagi na brak postępowania spadkowego nie zostały wypłacone Rodzinie należności pieniężne, do których nauczyciel nabył prawo w trakcie stosunku pracy: ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, należność za wypracowane godziny ponadwymiarowe. W dniu dzisiejszym spadkobiercy dostarczyli akt poświadczenia dziedziczenia.
Czy świadczenie urlopowe (art. 53 ust. 1a KN) należy do praw majątkowych po zmarłym nauczycielu i należy je również wypłacić rodzinie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnionego pracownika administracji w wymiarze pół etatu na zastępstwo. Pracownik 10 godzin pracuje stacjonarnie, a 10 zdalnie. Proszę o pomoc w sprawie urlopu. Pracownikowi jest udzielany urlop godzinowo. Czy jak pracownik napisze wniosek o udzielenie urlopu, a w tym samym dniu ma rozpisaną pracę zdalną, to czy pisze urlop o godziny, w których powinien być stacjonarnie, czy także o godziny zdalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zdaniem Państwa pensum ma nauczyciel, który realizuje następujące zajęcia:
- 15 godzin zajęć z informatyki,
- 4,58 godziny zajęć świetlicowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest od 01.10.15 r. na czas określony do 30.06.16 r. na 8/26 etatu (świetlica). Czy prawidłowo będzie jeżeli wyliczę mu, że od 25.06 - do 30.06.16 r. wykorzysta 6 dni urlopu, a za pozostałe 45 dni ( 9 m-c x 5,6 dnia urlopu = 50,4 dni urlopu) wypłacę mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Nauczyciel w czasie ferii przebywał na zwolnieniu lekarskim. Drugie pytanie, czy prawidłowym jest fakt naliczenia w/w nauczycielowi świadczenia urlopowego w wysokości 252,44 zł (przypomnę 9 m-c pracy na 8/26 etatu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole Niepubliczne. Czy mogę na stanowisku nauczyciela wychowawcy zatrudnić osobę, która skończyła studia licencjackie na kierunku admininistacja, studia podyplomowe w zakresie kształcenie kompetencji pedagogicznych ( przygotowanie pedagogiczne) studia podyplomowe w zakresie pedagogika opiekuńczo -wychowawcza
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe