Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzice napisali List Otwarty do dyrektora szkoły , do wiadomości wszystkich rodziców w szkole oraz do wielu instytucji oświatowych, domagając się wyjaśnienia kilku kwestii. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek odpowiedzieć? Jeśli tak - to, czy wszystkim "zainteresowanym" i w jakim terminie? Czy zawarte w tym liście żądanie przywrócenia uczniowi proponowanej oceny z zachowania (została obniżona kilka dni temu przez głosowanie Rady Pedagogicznej ) - można uznać za odwołanie się rodziców od oceny ?
Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez:
1) wychowawcę oddziału,
2) nauczycieli oraz
3) uczniów danego oddziału
stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w statucie szkoły.
6. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje m. In.:
a) ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
b) ustalanie ocen bieżących i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
c) ustalanie rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
d) ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane - rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
e) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o zachowaniu ucznia.
Należy przy tym zauważyć, że wychowawca oddziału na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o:
1) warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;
2) warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
Natomiast szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły.
Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania, a ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;
2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.
Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.
Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania – wychowawca oddziału po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia.
Oceny ustalone zgodnie z opisem wyżej - są ostateczne (z zastrzeżeniem art. 44m i art. 44n).
Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.
Zastrzeżenia zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje odpowiednią komisję.
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
Jeżeli treść pisma, o którym mowa w pytaniu posiada znamiona zastrzeżeń, dyrektor jest zobowiązany postąpić w myśl przepisów ustawy cytowanych w niniejszej odpowiedzi, o sposobie rozstrzygnięcia poinformować stronę zainteresowaną.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 44g, 44h, 44n.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczniowie naszej szkoły z klas II i III zostali zakwalifikowani do projektu "Umiem pływać". Raz w tygodniu wraz z wychowawcą wyjeżdżają na basen. Jedno dziecko, które ma rozpoznaną epilepsję nie bierze udziału w projekcie. Matka dziecka wyraża chęć i zgodę na udział syna w zajęciach na basenie. Przedłożyła zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz neurolog nie stwierdza przeciwwskazań do zajęć na basenie pływackim. Mama ucznia deklaruje, że może jeździć z grupą na basen, aby pomóc przy sprawowaniu opieki nad swoim synem. Nie widzę przeciwwskazań, żeby dziecko brało udział w zajęciach. Czy rodzic może być obecny na tego typu zajęciach na basenie? Czy wychowawca klasy powinien także sprawować opiekę na basenie i pilnować uczniów, czy ten czas może spędzić w innym pomieszczeniu, np. kawiarni przy basenie. Pragnę dodać, że ratownicy nie życzą sobie obecności nauczycieli na basenie. Bardzo mi zależy na uzyskaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące opieki sprawowanej przez wychowawców podczas pobytu na basenie - podstawa prawna.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda procedura raportowania o wynikach kontroli w szkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przy ilu oddziałach można utworzyć stanowisko wicedyrektora w szkole podstawowej? Czy prawdą jest, że już przy 10?
- Dzień dobry
w klasach programowo najwyższych podejmujemy jedną uchwałę na koniec klasy 4 o promocji i klasyfikowaniu ? Czy podejmujemy 2 uchwały jedną o wynikach klasyfikacji z klasy 4 a drugą o ukończeniu szkoły przez ucznia ?
Czytam i są w różnych źródłach różne interpretacje.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam do Państwa bardzo pilne pytanie. Właśnie dowiedzieliśmy się, że jutro (podczas zaplanowanego wcześniej - na życzenie Pana Burmistrza) zostanie nam podana informacja o tym, że nasza szkoła (podstawowa) ma zostać połączona z dniem 1 stycznia 2017 roku w zespół z gimnazjum mieszczącym się w tym samym budynku. Gimnazjum jest szkołą z oddziałami sportowymi, natomiast my nie mamy tego członu w swojej nazwie. Nasza rada pedagogiczna nie godzi się na takie połączenie. Stąd moje pytanie: Czy w przypadku braku zgody rady pedagogicznej, w trakcie roku szkolnego organ prowadzący ma prawo dokonać takiego przekształcenia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe