Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzice uczennicy napisali do dyrekcji pismo z żądaniem bezzwłocznego zatrudnienie nauczyciela wspomagającego dla ich córki uczennicy klasy IV z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu lekkim. Pismo wpłynęło 29 października. Proszę o wskazanie kroków jakie ma poczynić dyrektor. Na dzień dzisiejszy mogę jedynie odpisać rodzicom, że decyzja należy do organu prowadzącego. Czy każdemu dziecku z upośledzeniem w stopniu lekkim obligatoryjnie przysługuje nauczyciel wspomagający ?
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego zależy od rodzaju szkoły lub oddziału, do którego uczęszcza uczeń.
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych:
- w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych można zatrudniać dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym (nauczyciele wspomagający), ale za zgodą organu prowadzącego,
- przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi oraz w przedszkolach i szkołach integracyjnych zatrudnia się (obligatoryjnie) dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dwóch nauczycieli od 1 września będzie miało pomniejszony etat. Jeden do 13/18, a drugi, który jest prezesem ogniska ZNP i społecznym inspektorem pracy do 7/18.Chcę im uzupełnić etaty godzinami w świetlicy. Jak prawidłowo poinformować nauczycieli o łączeniu pensum w tej samej szkole? Co można zrobić jeśli nauczyciele nie wyrażą zgody na takie rozwiązanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące pensum dyrektora szkoły. Jestem dyrektorem CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Nauczam j. angielskiego. wewnętrzne przepisy resortowe stanowią, że z uwagi na obecny stan liczbowy oddziałów szkolnych moje pensum wynosi 10 godzin dydaktycznych "przy tablicy". Założenie jest, że jest to 10/18 etatu. Rozważam ukończenie studiów podyplomowych z zakresu bibliotekarstwa, bym mógł "wyrabiać" swoje godziny w bibliotece. Czy dyrektor szkoły może być nauczycielem biblioteki? Jeśli tak, to jak to się ma do faktu, że etat bibliotekarza to 30 godzin tygodniowo?
- Czy przepisy regulujące wynagradzanie nauczycieli za ustne egzaminy maturalne odnoszą się również do tzw. matury próbnej? Czy za matury próbne i przepracowane w ten sposób nadgodziny nauczycielom nie przysługuje żadne wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o opinię prawną dotyczącą dodatku tzw. wiejskiego dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim (wypłacanego w wys. 10 % wyn. zasadniczego)
w trzech przypadkach, mianowicie:
Nauczyciel , został przyjęty na ½ etatu bez kwalifikacji tj. bez przygotowania pedagogicznego. Czy takiemu nauczycielowi należy wypłacać dodatek wiejski?
Nauczyciel został zatrudniony na terenie jednej gminy w dwóch szkołach, w jednej posiada wymiar 10/18 a w drugiej 9/18 , Czy należy wypłacać dodatek wiejski tylko do pełnego etatu tj. 18/18 a powyżej etatu już nie?
Nauczyciel został zatrudniony w jednej gminie w dwóch szkołach po 9/18 etatu czyli posiada zatrudnienie w jednej gminie w pełnym wymiarzet, w innej gminie również został zatrudniony w dwóch szkołach po 9/18 etatu. Czy w każdej z tych gmin płacimy 10 % dodatku wiejskiego , Czyli nauczyciel jest zatrudniony na 2 etaty i ma mieć płacone we wszystkich tych szkołach dodatek wiejski?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy można zatrudnić na stanowisko nauczyciela EDB, osobę z tytułem mgr wychowania obronnego, kierunek nauczycielski, ukończony w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy?
2. Czy pracodawca może przerwać nauczycielowi urlop wychowawczy, przywracając go tym samym do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe