Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rozpoczęcie awansu zawodowego na wyższy stopień. W trakcie przerwy między kolejnymi awansami nauczyciel mianowany przebywał na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Czy w związku z tym urlopem może terminowo złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego?
Pisaliśmy o tej kwestii wielokrotnie na naszych stronach WWW. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie tego terminu, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Naszym zdaniem „przepracowanie” oznacza pracę czynną, a nie pozostawanie w stosunku pracy.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności Rozdział 3a Awans zawodowy nauczycieli, art. 9d.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu od 01.09.2019 r. na stopień nauczyciela dyplomowanego. Jednocześnie od 01.09.2019 r. do 26.10.2019 r. przebywa na urlopie uzupełniającym. Czy może rozpocząć staż w czasie nieobecności spowodowanej urlopem uzupełniającym?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Ile pytań należy zadać nauczycielowi na rozmowie kwalifikacyjnej ubiegającemu się o stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 2017 r. rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego, kontynuuje go na podstawie rozporządzenia w sprawie awansu z 2013 r. (akt uchylony), czy na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia? I podobnie - czy nauczyciel mianowany, który w 2017 r. zakończył staż na nauczyciela dyplomowanego, sporządza i składa dokumentację na podstawie obowiązującego w czasie stażu rozporządzenia? Czy w obu przypadkach należy stosować aktualne zapisy KN?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony od 1 września 2019 r. do 9 sierpnia 2021r. Następnie od daty zakończenia umowy do dnia 31 sierpnia 2021r. miał statut osoby bezrobotnej. Kolejna umowa zawarta była zawarta w dniu 1 września 2021 r. Jak powinien przebiegać jego awans zawodowy w związku z przerwą w zatrudnieniu? Dodam, iż uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego 05 sierpnia 2020 roku.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Prosiłam już o odpowiedź na pytanie: Czy trwająca w czasie stażu nieobecność nauczyciela 36 dni w czasie wakacji przedłuża jego staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe