Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
SIO: jak obliczyć przeciętne wynagrodzenie nauczyciela? I jak w to wliczyć umowy zlecenia na 6–8 h miesięcznie?
Na podstawie art. 8 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej, t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1900 do SIO są przekazywane dane o wysokości przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela przypadającego na 1 etat, czyli należałoby wyliczyć proporcję: zsumować wynagrodzenia wszystkich nauczycieli i ustalić sumę etatów wszystkich nauczycieli, a następnie wyliczyć kwotę dla 1 etatu. Nauczyciel realizujący np. 8 godzin miesięcznie na umowę zlecenie powinien zostać potraktowany jako pracujący na 2/40 etatu (średnio 8 godzin w miesiącu = średnio 2 godziny tygodniowo).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka dnia 30 czerwca 2017 r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od dnia 14 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2018 r. (do dnia 13 września urlop wypoczynkowy uzupełniający). Dyrektor udzielił UW na podst. art. 186 Kodeksu Pracy na wyżej wymieniony okres. Pracownica dnia 12 września 2017 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z tym urlop został przesunięty o 7 dni i rozpoczął się od dnia 21 września 2017 r. Dnia 26 lutego 2018 r. nauczycielka przebywająca na UW dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 26.02.2018 r. do dnia 12.03.2018 r. z kodem B. Poinformowana, że zwolnienie lekarskie nie będzie rozliczane ponieważ przebywa na urlopie wychowawczym do końca sierpnia, odpowiedziała że właśnie przerywa ten urlop. Dnia 28 lutego 2018 r. dostarczyła pisemny wniosek, że na podst. art. 186 3 ust1 KP zwraca się z prośbą o przerwanie urlopu wychowawczego i przywrócenie do pracy.
Dyrektor szkoły odpisał, że nie wyraża zgody na przerwanie wyżej wymienionego urlopu. W odpowiedzi powołał się na art. 67b pkt 2 KN, dodając że „nagłe przerwanie urlopu wychowawczego znacznie by zaburzyło organizację pracy szkoły”.
Poinformował również nauczycielkę, że jest zatrudniona z KN i obowiązują ją w pierwszej kolejności zapisy KN.
Czy dużym błędem jest pisanie decyzji na przyznanie UW powołując się na zapisy KP pomijając KN, a w drugiej decyzji dotyczącej nie wyrażenia zgody na przerwanie UW tylko na zapisy KN.?
Czy w tej sytuacji nauczyciel może udać się do Sądu Pracy, aby dochodzić swoich racji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający następujące wykształcenie: 1. Dyplom ukończenia studiów licencjackich: "... na kierunku: pedagogika, specjalność pedagogika opiekuńczo-wychowawcza" oraz studia podyplomowe: "Diagnoza i terapia pedagogiczna", "Oligofrenopedagogika" posiada odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w świetle rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji, z sierpnia 2017 r.
- W związku z przejściem na emeryturę kierownika gospodarczego szkoły będziemy zmuszeni do poszukiwania nowej osoby na to stanowisko. Czy musimy rozpisać konkurs? Jakie kryteria musi spełniać osoba na to stanowisko? Czy stanowisko kierownicze (pracownik samorządowy) może pełnić tylko osoba z wyższym wykształceniem? Czy jako osoba odpowiedzialna materialnie powinna mieć wykształcenie w kierunku ekonomicznym czy wystarczy kurs-szkolenie z zakresu księgowości. Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na przyszły rok szkolny w związku z likwidacją oddziału proponujemy ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu na podstawie mianowania do wysokości 9/18. Godziny, które możemy mu zaproponować wynikają z zastępstwa za nauczyciela, który będzie przebywał na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Co w sytuacji, gdy nauczyciel wróci z tych urlopów w trakcie roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się nauczycielowi ekwiwalent za urlop, jeżeli od 1.09.2017 r. do 1.03.2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od 2.03.2018 r.do 28.08.2018 r. pozostaje na świadczeniu rehabilitacyjnym?
W/w nauczyciel przechodzi na emeryturę. Kiedy powinien rozwiązać stosunek pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe