Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Spotkałam się ze stanowiskiem ZUS, że dyrektor szkoły (publicznej, z obniżonym pensum, zatrudniony na stanowisku nauczyciela), aby uzyskać prawo do emerytury z KN art.88 (25 lat pracy w tym 20 w szkolnictwie specjalnym wypracowane do 2008 roku) musi realizować pensum w wymiarze 1/2 etatu czyli 9 godzin. Proszę o wyjaśnienie, czy opinia ZUS jest zgodna z przepisami.
ZUS prawdopodobnie swoje stanowisko oparł na brzmieniu art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym, do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisów art. 54–61, 71, 72 i 86–91.
Powyższy przepis nie dotyczy jednak dyrektora szkoły. Karta Nauczyciela w art. 42 ust. 6 wprowadza obowiązek obniżenia dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub całkowitego zwolnienia ich od obowiązku realizacji zajęć.
Obniżenie wymiaru godzin dyrektorowi szkoły nie wpływa na jego uprawnienia pracownicze, w tym prawo do emerytury nauczycielskiej. Zgodnie z art. 42 ust. 5 KN pracę wykonywaną w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7 uznaje się w zakresie uprawnień pracowniczych za pracę wykonywaną w pełnym wymiarze zajęć, gdzie właśnie ust. 7 mówi m.in. o tym, że organ prowadzący szkołę lub placówkę określa zasady udzielania i rozmiar obniżek dyrektorskich, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ocena pracy nauczyciela. Od 1.09.2019 r. zatrudnimy nauczyciela (w czerwcu br. została z nim podpisana umowa o pracę), któremu dyrektor szkoły chce powierzyć funkcję kierownika świetlicy szkolnej. Wobec powyższego, pracownik dostarczył ocenę swojej pracy zawodowej dokonanej w czerwcu 2019 r. w placówce, w której jest zatrudniony do 31.08.20019 r. Czy w związku z posiadaniem w aktach osobowych tego pracownika oceny, o której mowa wyżej, dyrektor obecnej placówki będzie zobowiązany dokonać kolejnej oceny pracy w ciągu 5 lat od daty uzyskania poprzedniej (w innej placówce), tj. w terminie do czerwca 2024 r.?
- Czy w przypadku kiedy oryginały faktur przekazywane są do Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty szkoła powinna prowadzić rejestr kancelaryjny wpływających faktur?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 03.05.2019 zmarł pracownik - nauczyciel. Zwolnienie lekarskie obejmuje okres pobytu w szpitalu do dnia zgonu tj. 24.04.19 - 03.05.19. Zgodnie z KN 02.05.19 zostało wypłacone wynagrodzenie z góry za maj. Do końca kwietnia zasiłek jest naliczony, dalej nie, gdyż nie znaliśmy daty końcowej. Czy w tej chwili powinniśmy skorygować wynagrodzenie wypłacone 02.05.19, czy pozostawić je bez zmian?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na cały rok szkolny tj od 1.09.2015 do 31.08.2016. Przebywał 90 dni na zwolnieniu lekarskim (w tym 85 dni w roku 2016). Dalsze zatrudnienie nie jest przewidziane. Czy w związku z powyższym będzie mu się należała "13" za 2016 r.
- Mam pytanie dotyczące urlopu nauczyciela. Udzieliłam nauczycielce urlopu zdrowotnego od 01.03.2017 do 31.08.2017. Mam pytanie czy nauczycielce należy się urlop wypoczynkowy za rok 2017 - cały czy w części?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe