Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Świadczenia Kompensacyjne dla nauczycieli. Na ile dni przed odejściem na świadczenie kompensacyjne pracownik powinien powiadomić pracodawcę aby ten mógł przygotować dokumenty. Zgodnie z ustawą o świadczeniu kompensacyjnym art. 18.1 stosuje się przepisy art. 125, pracodawca na pisemny wniosek pracownika ma 30 dni na przygotowanie wniosku. Czy pracownik może złożyć w piątek wniosek o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumie stron wskazując datę rozwiązania w niedzielę i jako przyczynę rozwiązania podaje przejście na świadczenie kompensacyjne?
USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, jako jeden z warunków nabycia praca do świadczenia wymienia rozwiązanie stosunku pracy. Przepisy tej ustawy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie regulują kwestii rozwiązania stosunku pracy. Może to zatem nastąpić zarówno w drodze wypowiedzenia przez pracownika, jak i za porozumieniem stron oraz rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 Karty Nauczyciela.
Jeżeli chodzi o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, może ono nastąpić w każdym czasie. Jedynym warunkiem jest zgoda obu stron umowy.
Zgodnie z art. 125 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę i przedkłada go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę. Nie oznacza to, że pracodawca na przygotowanie wniosku ma 30 dni, a jedynie, że złożyć ten wniosek musi na 30 dni przed planowanym przejściem pracownika na emeryturę.
Termin rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron musi być tak dobrany, aby pracodawca mógł przygotować wniosek i zdążył złożyć go w ZUS-ie na 30 dni przed planowaną datą przejścia nauczyciela na świadczenie kompensacyjne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciele zapewniają opiekę uczniom w soboty w związku z konkursami kuratoryjnymi. Czy za godziny poświęcone na opiekę nad uczniami w sobotę należy się nauczycielowi dzień wolny, czy wolne godziny? Jeśli dzień wolny – czy powinien to być dzień wybrany przez nauczyciela, czy wskazany przez dyrektora? Czy dyrektor powinien zaplanować płatne zastępstwa za nauczyciela, który zwraca się z prośbą o udzielenie płatnego dnia wolnego w zamian za godziny poświęcone na opiekę nad uczniem w sobotę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Uchwałą Rady Gminy szkoła z klasami I-VI została zmniejszona do I-III i przekształcona w szkołę filialną organizacyjnie podporządkowaną innej szkole od 1.09.2012 r. Nauczycielka ucząca w klasach IV-VI została zwolniona 30.05.2012 r. Nie ma kwalifikacji do I-III. Miała udokumentowany staż 30 lat do 31.12.2008 r. nabywając prawo do wcześniejszej emerytury. Odwołała się do sądu i chce pracować w nowej szkole, której podporządkowana jest Filia. Ma 53 lata i twierdzi, że jest w okresie ochronnym. Czy mając nabyte prawo do wcześniejszej emerytury może być chroniona do wieku emerytalnego? Proszę o poważne potraktowanie pytania i odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi nauczania zintegrowanego można z jego etatu i bloku całościowego zabrać godziny wf i dać je nauczycieloiwi wf, który uczy w klasach IV-VI? Dodam, że etat uzupełniono nauczycielowi nauczania zintegrowanego, dając mu zamiast wspomnianych godzin wf logopedię. Należy nadmienić, że nie było takiej konieczności, aby nauczycielowi wf uzupełnić etat, gdyż razem z tymi zabranymi godzinami z nauczania zintegrowanego miał nadgodziny. Sądziłam, że nie rozbija się zajęć w nauczaniu zintegrowanym jeśli nie ma takiej konieczności. Proszę o poradę, konkretną podstawę prawną, jeśli tak można rozbić godziny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo na okres pełnienia funkcji burmistrza przez innego nauczyciela. Jak wygląda sytuacja nauczyciela zastępującego, gdy burmistrz na koniec swojej kadencji idzie na zwolnienie lekarskie, a powinien wracać do szkoły? Czy umowa na zastępstwo nadal obowiązuje zastępującego nauczyciela? Kto wtedy płaci byłemu burmistrzowi? Jakie nowe dokumenty należy sporządzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do kiedy należy wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielowi mianowanemu w związku z likwidacją etatu w szkole (brak klasy 2 SP), z jakiego artykułu KN ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe