Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele zapewniają opiekę uczniom w soboty w związku z konkursami kuratoryjnymi. Czy za godziny poświęcone na opiekę nad uczniami w sobotę należy się nauczycielowi dzień wolny, czy wolne godziny? Jeśli dzień wolny – czy powinien to być dzień wybrany przez nauczyciela, czy wskazany przez dyrektora? Czy dyrektor powinien zaplanować płatne zastępstwa za nauczyciela, który zwraca się z prośbą o udzielenie płatnego dnia wolnego w zamian za godziny poświęcone na opiekę nad uczniem w sobotę?
Za świadczenie pracy w dzień od niej wolny, czyli np. opiekę nad uczniami w sobotę, dyrektor jest zobowiązany udzielić nauczycielowi płatnego dnia wolnego lub rekompensaty w postaci wynagrodzenia. Decyzję, kiedy oddać wolne, podejmuje dyrektor w uzgodnieniu z zainteresowanym.Zgodnie z art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1-2 Karty Nauczycela (dalej: KN) czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień rozłożonych na 5 dni pracy.
Za świadczenie pracy w dzień wolny od pracy należy się inny dzień wolny
Stosownie do treści art. 42c ust. 3 i 4 KN za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (podkreślić należy, że to sformułowanie oznacza wyjątkowość, a nie regułę) KN dopuszcza zamiast udzielenia dnia wolnego wypłacenie nauczycielowi odrębnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie powyższe przysługuje za każdą godzinę pracy i jest obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.
Za świadczenie pracy w dzień świąteczny należy się nauczycielowi dzień wolny
Natomiast w sytuacji, gdy w którykolwiek z 5 dni pracy nauczyciela przypadnie święto i nauczyciel w tym dniu wykonuje pracę, powinien być mu udzielony inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego powinno mu zostać wypłacone wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.
Tylko wyjątkowe okoliczności uprawniają do świadczenia pracy w dzień wolny od pracy
Powyższa zasada dotycząca udzielania wolnego za prace w dniu wolnym od pracy znajduje zastosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak udział nauczyciela jako opiekuna w konkursie kuratoryjnym, turnieju międzyszkolnym, olimpiadzie lub innej imprezie, która z uwagi np. na swój duży zasięg nie może być zorganizowana w terminie przypadającym od poniedziałku do piątku.
Z obowiązku świadczenia pracy w dzień wolny od pracy powinno się zwalniać nauczycieli feryjnych
Nauczyciel szkoły feryjnej nie może być przez pracodawcę zobowiązany do realizowania zadań w związku z wykonywanymi obowiązkami w ramach zawartego stosunku pracy w soboty i niedziele.
Jak wynika z praktyki nauczyciel szkoły feryjnej z uwagi na 5-dniowy tydzień pracy szkoły nie ma bowiem faktycznej możliwości odebrania dnia wolnego w innym terminie bez uszczerbku dla szkoły i uczniów.
Jeżeli jednak taka sytuacja ma miejsce można, najlepiej po uzgodnieniu z nauczycielem, ale też z punktu widzenia organizacji pracy szkoły, oddać mu dzień wolny przypadający w dni jego pracy (od poniedziałku do piątku).
Na czas płatnego dnia wolnego za pracę nauczyciela w sobotę dyrektor jest zobowiązany zapewnić zastępstwo, które z zasady zawsze jest odpłatne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka z dniem 31 marca 2017 roku rozwiązuje ze mną umowę o pracę w związku z przejściem wcześniejszą emeryturę (do 31 XII 2008 roku nabyła te prawa. Od 3 kwietnia 2017 do końca roku szkolnego (do 30 czerwca 2017) będę chciała zatrudnić ją na niepełny etat . Uczy w klasie III szkoły podstawowej i chciałabym aby poprowadziła klasę do końca. Moje pytanie dotyczy jej urlopu. Czy mam jej wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jeżeli tak to w jakim wymiarze oraz kiedy mam to zrobić.
- Czy osoba posiada kwalifikacje do nauki języka angielskiego w przedszkolu: z wykształceniem - pedagogiczne edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, oraz posiadająca Certyfikat-Ctelc Licencjonowane Centrum egzaminacyjne Szczecin Poland?
Drugi przypadek edukacja elementarna i język angielski.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od 01 września będzie miał pomniejszony etat do 12/18. Jak powinno prawidłowo wyglądać oświadczenie nauczyciela, że wyraża zgodę na dopełnienie godzin do pełnego etatu godzinami świetlicy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od lutego w naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Jeden nauczyciel nadal ma trudności z umiejętnością korzystania z dziennika i dokumentuje pracę w formie papierowej. W jaki sposób jako dyrektor mogę wyegzekwować, żeby nauczył się korzystać z dziennika elektronicznego, gdyż od września tylko taka forma będzie obowiązywać? Nauczyciel brał udział w szkoleniach organizowanych w szkole, uzyskał niejednokrotnie pomoc od kolegów i nadal nie potrafi.(osoba ta jest trzy lata przed emeryturą).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel historii, który ma wykształcenie wyższe mgr z historii może uczyć w szkole podstawowej Wiedzy o społeczeństwie?Dodam, że dyplom ukończenia studiów nie zawiera suplementu. Czy w takim przypadku nauczyciel musi ukończyć studia podyplomowe z zakresu wiedza o społeczeństwie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe