Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest na umowę o pracę na zastępstwo w terminie od 1 września 2022 r. do 31 lipca 2023 r. Planowane jest zatrudnienia nauczyciela na podstawie kolejnej umowy o pracę obowiązującej od dnia 1 września 2023 r. Czy musi wykonać wstępne badania lekarskie?
Celem przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich jest ograniczenie wystąpienia ryzyka związanego z wypadkami przy pracy oraz wystąpienia choroby zawodowej. Dlatego przepis art. 229 § 1 k.p. ustanawia zasadę, że wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy. Od tej zasady przewidziano wyjątek w 229 § 2 k.p.: wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
a) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
b) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Zgodnie z art. 111 § 2 k.c. jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Okres 30 dni rozpoczyna bieg następnego dnia po dniu, w którym stosunek pracy ustaje, czyli z dniem 1 sierpnia 2023 r. Z kolei na podstawie art. 111 § 1 k.c. termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Termin 30 dniowy zatem upłynie 30 sierpnia 2023 r. Jeżeli zatem planowane zatrudnienie ma się zacząć 1 września 2023 r., to przerwa między ustaniem stosunku pracy a nawiązaniem kolejnego stosunku pracy jest większa niż 30 dni. Oznacza to, że nauczyciela należy skierować na wstępne badania lekarskie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w świadectwie pracy umieszcza się informację, że pracownik korzystał np. z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego? Co należy wpisać w punkcie "Wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy"? (czy właśnie te urlopy??), oraz w pkt. "Okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka - katechetka przebywa na urlopie wychowawczym do 31 lipca 2017r. Jest zatrudniona przez mianowanie. Brakuje godzin katechezy do września dla niej. Proboszcz zapewnia, że wystąpi do biskupa o cofnięcie misji i to się przeciąga. Czy mam w arkuszu umieścić katechetkę z 0,31 etatu. Pozostali katecheci po pełnym etacie, a księdzu wikaremu 0,51 etatu. Po otrzymaniu cofnięcia misji usunę z arkusza przed wrześniem i zmienię przydział. Zwalniając katechetkę jaka powinna otrzymać odprawę - czy trzymiesięczną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Ile godzin zajęć korekcyjno-kompensacyjnych może mieć grupa uczniów objęta takimi zajęciami? Kto te godziny przydziela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop macierzyński a umowa o pracę na czas określony. Nauczycielka jest zatrudniona do końca zajęć dydaktycznych 2018 r. Lada moment urodzi dziecko. Przysługujący urlop macierzyński będzie dłuższy niż data rozwiązania umowy o pracę (nie planujemy jej przedłużenia). Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Czy nauczycielka powinna wystąpić do pracodawcy o urlop macierzyński i rodzicielski? Jak wygląda kwestia formalna przejęcia świadczenia przez ZUS z chwilą rozwiązania umowy? Czy zainteresowany pracownik sam dopełnia formalności czy do pracodawcy należy obowiązek przekazania dokumentów do ZUS-u (jeśli tak, to jakich?)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który skończył zootechnikę, ma przygotowanie pedagogiczne i studia podyplomowe przyroda, może uczyć biologii w klasie VII?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe