Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ad 1) Kwestię wysługi w dodatkowym miejscu pracy reguluje § 7 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości...

PORADA PRAWNA

18 września 2020 Kadry

Szkoła feryjna. • Nauczyciel obecnie jest zatrudniony w szkole A (podstawowe miejsce pracy) od 1.09.2003 r. w wymiarze pełnego etatu, w której wypłacany jest dodatek stażowy. Dodatkowo podjął zatrudnienie w szkole B od 1.09.2020 r. na 10/18 etatu. W szkole B przedstawił świadectwo służby, w której: a) pełnił czynną służbę w okresie od 24.07.1986 r. do 31.05.2012 r., b) pełnił zawodową służbę wojskową stałą od 23.09.1990 r. do 31.05.2012 r. c) rezerwa kadrowa od 1.11.2010 r. do 31.05.2012 r. Jaki staż, jakie lata powinna zaliczyć szkoła B do dodatku stażowego? Czy powinna zaliczyć cały okres służby wojskowej tak jak szkoła A, czy lata służby od roku zatrudnienia w szkole A, tj. od 1.09.2003 r. do 31.05.2012 r.? Proszę o podstawę prawną. • Nauczyciel mianowany pracował w szkole od 2.09.2002 r. do 30.04.2012 r., z czego w latach od 1.02.2007 r. do 31.08.2011 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Akt mianowanego otrzymał 2.08.2004 r., przez kolejne lata pracował poza szkołą. Następne zatrudnienie w szkole było w okresie od 23.03.2020 r. do 26.06.2020 r. Od 1.09.2020 r. nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole na czas określony do 31.08.2021 r. Kiedy nauczyciel może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego? • Nauczyciel kontraktowy pracował w szkole w roku szkolnym 2008/2009 oraz 2016/2017. Akt kontraktowego otrzymał 10.07.2017 r. Nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole od 1.09.2020 r. na czas określony. Czy nauczyciel może rozpocząć staż na stopień mianowanego?

Ad 1) Kwestię wysługi w dodatkowym miejscu pracy reguluje § 7 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm.). Wedle § 7 ust. 1 tego rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się też okresów podstawowego zatrudnienia.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której nauczyciel pozostaje w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia, oddzielnie dla każdego stosunku pracy.
Przy ustalaniu stażu pracy nauczyciela zatrudnionego w dwóch stosunkach pracy istotne jest, czy łączny wymiar zajęć z łączących go ze szkołą stosunków pracy jest wyższy od obowiązującego go wymiaru zajęć. Jeżeli wymiar ten jest wyższy od podstawowego, dodatek za wysługę lat będzie nauczycielowi przysługiwał wyłącznie ze stosunku pracy wskazanego jako podstawowy. O tym, który stosunek pracy jest podstawowy, decyduje nauczyciel poprzez złożenie właściwego oświadczenia, ponieważ brak jest legalnej definicji tego pojęcia (żaden przepis prawny tego nie wyjaśnia).
Ad 2) Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Staż rozpoczyna się w dniu złożenia wniosku, nie później niż 14 dni od rozpoczęcia zajęć w szkole, i trwa 2 lata i 9 miesięcy.
Nauczyciel w okresie stażu musi być zatrudniony poprzez mianowanie albo w drodze umowy o pracę.
Minimalny wymiar zatrudnienia to ½ obowiązkowego wymiaru zajęć (w przypadku umowy o pracę, gdyż mianować można nauczyciela tylko na cały etat).
Nauczyciel mianowany dołącza plan rozwoju zawodowego do wniosku o rozpoczęcie stażu.
W przedstawionej sytuacji nauczyciel może rozpocząć staż od września 2020 r.
Ad 3) Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Staż rozpoczyna się w dniu złożenia wniosku przez nauczyciela, nie później niż 14 dni od rozpoczęcia zajęć w szkole, i trwa 2 lata i 9 miesięcy.
Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Minimalny wymiar zatrudnienia to ½ obowiązkowego wymiaru zajęć
Nauczyciel kontraktowy dołącza plan rozwoju zawodowego do wniosku o rozpoczęcie stażu.
Nauczyciel będzie mógł rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego od września 2023 r., o ile cały czas będzie zatrudniony w szkole.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT