Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła jako podatnik VAT
Podatek od towarów i usług dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących działalność, zarówno funkcjonujących w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Szkoły muszą przestrzegać przepisów ustawy o podatku od towarów i usług np. w razie wynajmu pomieszczeń.
Zgłoszenie rejestracyjne
Zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb VAT we właściwym urzędzie skarbowym jest konieczne, jeśli szkoła prowadzi działalność opodatkowaną i jednocześnie wielkość obrotu z tej działalności nie pozwoli na korzystanie ze zwolnienia. W innych przypadkach rejestracja nie jest konieczna.
Zgłoszenia należy dokonać na formularzu NIP-2:
- przed dniem pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku,
- przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia,
- przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia.
Podstawa opodatkowania
Ustawa o podatku od towarów i usług definiuje dwa pojęcia:
- obrót – to kwota należna pomniejszona o kwotę podatku,
- kwota należna – to świadczenie należne od nabywcy.
W związku z tym podstawą opodatkowania jest wartość netto towaru lub usługi (obrót netto). Podstawę opodatkowania stanowią również zaliczki, raty i przedpłaty dokonane na poczet należności. Uwzględnia się także wszelkie zwroty i zmniejszenia kwot należnych.
Obowiązek podatkowy w szkole
Najczęściej prowadzoną działalnością gospodarczą placówek oświatowych jest odpłatny najem i dzierżawa pomieszczeń oraz sprzedaż posiłków. Szkoła, która wynajmuje pomieszczenia i jest czynnym podatnikiem VAT zobowiązana jest do:
- prowadzenia rejestru sprzedaży,
- wystawiania faktur VAT dokumentujących sprzedaż związaną z działalnością opodatkowaną,
- sporządzania deklaracji rozliczeniowych,
- odprowadzania VAT.
Należy rozróżnić sprzedaż posiłków prowadzoną na rzecz dzieci uczęszczających do szkoły oraz sprzedaż na zewnątrz. Szkoła prowadzi działalność statutową na podstawie ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą może organizować stołówkę i przygotowywać posiłki dla swoich wychowanków. Tak więc żywienie dzieci w szkole zostało wpisane w działalność oświatową, co pozwala na zwolnienie sprzedaży posiłków dla uczniów uczęszczających do szkoły z opodatkowania VAT. Jednak jeśli szkoła sprzedawałaby przygotowane posiłki np. dzieciom z najuboższych rodzin zamieszkałych w okolicy, to podlegałoby to opodatkowaniu.
Stosowanie stawki VAT przy wynajmie pomieszczeń
Opłaty za najem pomieszczeń szkolnych to często nie tylko czynsz, ale także zwrot kosztów eksploatacyjnych takich jak: ogrzewanie, dostarczanie wody, energia elektryczna czy wywóz nieczystości.
Umowy najmu mogą regulować kwestię wnoszenia opłat za najem w różny sposób. Koszty eksploatacyjne mogą być włączone w stawkę czynszu lub np. umowa może być tak skonstruowana, że zawierać będzie stawkę za czynsz oraz wskazywać będzie sposób rozliczania i zwrotu kosztów eksploatacyjnych (np., że rozliczenie nastąpi na podstawie faktur, które otrzymuje szkoła).
Jeżeli koszty eksploatacyjne włączone są w stawkę czynszu nie ma problemu z zastosowaniem odpowiedniej stawki VAT, gdyż zawsze będzie to stawka 23%. Wątpliwości powstają jeżeli zwrot kosztów eksploatacyjnych następuje obok opłaty za czynsz, na zasadzie refakturowania kosztów.
Zwolnienia z VAT
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług przewidują dla jednostek sektora finansów publicznych wiele zwolnień. Zostały one zawarte zarówno w samej ustawie o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych. Jeżeli szkoła prowadzi wyłącznie działalność oświatową, to zgodnie z art. 43 ustawy zwolniona jest z podatku od towarów i usług.
Jeśli natomiast dodatkowa działalność prowadzona przez szkołę nie jest zwolniona przedmiotowo, ważna jest wielkość obrotu uzyskiwana z działalności opodatkowanej. W 2013 r. kwota limitu obrotu uprawniająca do skorzystania ze zwolnienia wynosi 150 000 zł netto.
Ze zwolnienia podmiotowego w 2013 r. będą mogli skorzystać ci podatnicy, których wartość sprzedaży opodatkowanej za rok ubiegły nie przekroczyła 150 000 zł netto.
Obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu przekroczenia powyższych kwot. W miesiącu przekroczenia od nadwyżki należy naliczyć i odprowadzić VAT.
Z kolei w rozporządzeniu MF w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione zostało od podatku – z małymi wyjątkami – świadczenie usług pomiędzy jednostkami budżetowymi.
W szkole funkcjonującej jako jednostka budżetowa przepis ten może mieć zastosowanie w przypadku dofinansowania żywienia dzieci przez ośrodek pomocy społecznej, który również jest jednostką budżetową.
Ewidencja sprzedaży z zastosowaniem kasy rejestrującej
Wszystkie podmioty prowadzące działalność zarówno podlegającą opodatkowaniu, jak i zwolnioną z podatku są zobowiązane do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Jednostki oświatowe korzystają jednak z przysługującego im zwolnienia w tym zakresie.
Do 31 grudnia 2014 r. bowiem zwolnione z podatku są usługi w zakresie edukacji z wyłączeniem usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych.
Rozliczenie z urzędem skarbowym
Rozliczenie z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług następuje do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Okresem rozliczeniowym może być miesiąc lub kwartał. W terminie tym należy wpłacić podatek oraz złożyć deklarację rozliczeniową.
Podatnicy mają obowiązek prowadzenia dokumentacji niezbędnej dla prawidłowego ustalenia zobowiązań podatkowych. Służą do tego rejestry zakupu i sprzedaży, w których ewidencjonowane są faktury związane z działalnością opodatkowaną. Na ich podstawie wystawiane są następnie deklaracje VAT.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od roku szkolnego 2017/2018 obowiązują nowe arkusze ocen w klasie pierwszej sp, czy uczniom klasy pierwszej, którzy w roku szkolnym 2016/2017 byli niepromowani zakładam nowy arkusz (obecnie mają arkusz MEN-I/37a/2)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina może odmówić zarejestrowania przedszkola niepublicznego w rejestrze placówek oświatowych w przypadku dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów? Jakie terminy dostarczenia obowiązują przy zakładaniu przedszkola?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w naszej placówce od sześciu lat na dwie godziny tygodniowo (pracuje tylko w naszej szkole), jako nauczyciel WOS-u jest nauczycielem kontraktowym. Praktycznie od początku jej zatrudnienia stwarzała sytuacje konfliktowe w stosunku do uczniów. Próby rozmowy z Panią, gdzie próbowano pomóc jej w związku z brakiem doświadczenia w pracy z gimnazjalistami nie dają rezultatów. Uczniowie nie chcą uczestniczyć w zajęciach, bo Pani krzyczy na nich, opowiada różne niestworzone rzeczy (tak przekazują to uczniowie). Zdarzyło się (z opowieści uczniów), że powiedziała w klasie, że "dyrektor żyje z Panią od polskiego, a wuefista z inną Panią z jakiejś tam szkoły". Uczniowie w proteście "za te bzdury" źle zachowują się na lekcjach, dokuczają nauczycielce, ta pisze im uwagi i prowadzi z nimi wojnę. Oceniane kartkówki nie są pokazywane uczniom, nie daje szans tzw. poprawy ocen itp. Lekcje (właściwie trudno nazwać je lekcjami), które prowadzi są często przerywane przez interwencje wychowawcy czy też dyrektora. Na słowa dyrektora: "Pani dziś poniosła klęskę na lekcji, ponieważ krzyczała Pani do uczniów, nie pozwoliła dojść do słowa uczniowi (uczniom) i mnie; Pani odpowiada: Ja to chciałam zrobić medialnie (???). Na zajęcia wychodzi negatywnie nastawiona (już sama postawa o tym mówi), co oczywiście wyczuwają uczniowie i zaczynają się wzajemne przekomarzania. Oczywiście Pani podaje temat i podaje treści (stara się), jednak skutek jest mierny, trudno mówić o osiągnięciu celów lekcji. Rodzice zwracają się do dyrekcji o rozwiązanie problemu ponieważ jest to przedmiot egzaminacyjny, dodatkowo uważają, że ta Pani słownie i poprzez swoje zachowanie podważa autorytet innych nauczycieli. Żądają konfrontacji i natychmiastowych działań. Proszę o pomoc prawną i wskazówki co do rozwiązania problemu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zmiany nastąpiły od dnia 1 stycznia 2011 w odniesieniu do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący szkołę tworzy na bazie obiektów sportowych szkoły Powiatowe Centrum Sportu. Opiekę nad obiektami(kryta pływalnia, Hala sportowa, kompleks boisk) sprawuje obecnie 20 pracowników obsługi( ratownicy wodni, konserwatorzy, szatniarze) i jeden kierownik obiektów sportowych(stanowisko urzędnicze). Kierownika obiektów sportowych dyr. szkoły na mocy porozumienia z nowym dyr.( wyłonienie będzie w grudniu br,) może przenieść. Jak prawo nakazuje postępować z pracownikami obsługi. Czy muszę zachować okres 3 miesięcy na wypowiedzenie (wszyscy mają duży staż pracy? Kiedy pracowników muszę poinformować o powstaniu PCS( jest ich 20).Żaden pracownik nie należy do związków zawodowych.
Proszę o pomoc prawną i praktyczną. Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe