Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy gmina może odmówić zarejestrowania przedszkola niepublicznego w rejestrze placówek oświatowych w przypadku dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów? Jakie terminy dostarczenia obowiązują przy zakładaniu przedszkola?
Placówka niepubliczna podlega rejestracji przez gminę na podstawie wniosku osoby prowadzącej o wpis do ewidencji placówek edukacyjnych. Postępowanie odbywa się na zasadach wskazanych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.- dalej kodeks postępowania administracyjnego). Jeśli wszystkie dokumenty wymagane do rejestracji placówki są prawidłowe, gmina nie może odmówić zarejestrowania przedszkola.
Zgłoszenie do ewidencji osoby prowadzącej (osoby prawnej lub fizycznej) powinno zgodnie z art. 168 ust. 4 z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm) zawierać:
• oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić szkołę lub placówkę, jej miejsca zamieszkania (w przypadku osoby fizycznej) lub siedziby (w przypadku osoby prawnej);
• określenie odpowiednio typu lub placówki (w tym przypadku wskazanie, że ma to być przedszkole) oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania;
• wskazanie miejsca prowadzenia przedszkola oraz informacji o warunkach lokalowych
• statut ośrodka;
• dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w przedszkolu;
• dane niezbędne do wpisania szkoły lub placówki do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.
Przepisy wymagają dołączenia do wniosku szeregu dokumentów.
Zgodnie z art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego gmina zobowiązana jest załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, w szczególności te, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku wniosku o wpis.
Z kolei załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Jeżeli gmina prowadzi postępowanie wyjaśniające to obowiązuje ją termin miesięczny, a w przypadku sprawy bardzo skomplikowanej dwumiesięczny.
Jeżeli organ nie załatwia spraw zgodnie z terminami określonymi w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego stronie służy prawo do ponaglenia i złożenia skargi na bezczynność.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację, jak mam postąpić w sytuacji, gdy dwoje skłóconych rodziców w trakcie rozwodu podaje sprzeczne informacje na temat zgody na uczęszczanie 5-letniej córki do przedszkola. Matka chce, aby córka przychodziła do przedszkola, i ją przyprowadza, a ojciec mailem poinformował mnie, że wycofuje zgodę na przychodzenie dziecka do przedszkola w czasie pandemii. Dziecko jest przyjmowane, gdy przyprowadza je matka (czy powinnam odmówić przyjęcia go do przedszkola i odesłać do domu?), a ojciec mailowo wyraża pretensje do mnie i grozi odpowiedzialnością, jeśli córka zachoruje na COVID-19. Dodam, że w sprawie konfliktu rodziców i ich walki ze sobą skierowałam już wniosek o wgląd w sytuację tej rodziny do sądu rodzinnego – na razie bez żadnych skutków ani odpowiedzi.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z nowymi obowiązkami dyrektora w zakresie organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej ,proszę o wzór dokumentacji pracy zespŁu ds.specjalnych potrzeb edukacyjnych oraz karty indywidualnych potrzeb ucznia
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy dzieci obcokrajowców: Proszę o opinię czy też informację, w jakiej instytucji można uznać za wystarczającą do skreślenia uczniów z listy uczniów, w przypadku, gdy uczniowie ci faktycznie nie realizują obowiązku szkolnego, tzn nie uczęszczają na zajęcia szkolne, ich rodzice nie odbierają listów poleconych ze szkoły i istnieje podejrzenie, że opuścili Polskę? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Od września będę nowym dyrektorem szkoły i otrzymałam od poprzedniego dyrektora arkusz organizacyjny, ws którym godziny do dyspozycji dyrektora zostały przydzielone kilku nauczycielom na zajęcia: wychowania do życia w rodzinie, zajęcia wyrównawcze i fakultety dla klas trzecich. Zajęcia te będą realizowane jako zajęcia nieobowiązkowe dla ucznia. W ramówce liczba godzin obowiązkowych w klasie pierwszej 28, drugiej 29,trzeciej 30.
Proszę o odpowiedz, kto powinien dokonać zmian w ramowych programach nauczania i czy jest to zgodne z obowiązującym prawe?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak mam rozumieć stanowisko Waszego portalu za usługi którego płacę duże pieniądze w kwestii opiniowania nagród dyrektora szkoły (nie wniosków). Wasz prawnik odpowiada, że związki zawodowe i RP nie muszą opiniować suwerennej decyzji dyrektora, zaś Wasz aktualny terminarz przypomina o takiej konieczności. Jak w takim przypadku traktować wiarygodność prawną Waszego serwisu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe