Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła Podstawowa w miejscowości x w gminie x prowadzi oddział przedszkolny w godz. 7.00-16.00, który znajduje się w innej miejscowości ale w tej samej gminie. Po 2-ch miesiącach okazało się, że dzieci przebywają w placówce od godz. 7.00-13.00. Moje pytanie brzmi: czy nauczyciele pracujący w tym oddziale mogą być przeniesieni do pracy w macierzystej szkole (na świetlicę)? Nauczyciele pracują tam na zmiany jeden od 7.00-12.00, a drugi od 12.00-16.00, żeby zrealizować efektywnie tygodniowy wymiar pracy. Proszę o wykładnię prawną.
W szkole samorządowej zmiana stanowiska przez dodanie drugiego z innym pensum niż dotychczasowe - wychowawstwa w świetlicy mogłaby nastąpić za zgodą nauczycieli, którzy nie mają go wymienionego w umowie o pracę lub akcie mianowania (art. 220 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 w zw. z art. 18 ust. 1 KN). W szkole niesamorządowej nauczyciele mogą zostać przeniesieni, jeżeli z umowy o pracę wynika, że pracę świadczą w szkole podstawowej albo w miejscowościach X i Y – w przeciwnym razie musieliby zgodzić się na zmianę warunków pracy - miejsce pracy, ewentualnie także stanowisko, jeśli zostało określone jako nauczyciel wychowania przedszkolnego, a nie ogólnie – nauczyciel (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi będącemu na urlopie zdrowotnym przysługuje jednorazowy dodatek uzupełniający (według art.30a ust.3 Karta Nauczyciela)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące urlopu na poratowanie zdrowia. Rozumiem, że łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat (art. 73 ust. 1 i ust. 8 KN). Ale jak policzyć ile pozostało nauczycielowi urlopu do wykorzystania, jeżeli w kolejnych latach wykorzystał już: 02.1997 do 06.1997 czyli 5 m-c; 31.08.05 r. do 30.06.06 r. - 10 m-c czy 12 m-c; 09.09 r. do 06.10 r. -10 czy 12 m-c?? A zatem czy pozostało mu do wykorzystania 7 czy 11 miesięcy ?
- Czy dyrektor, który posiada orzeczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu potrzebuje również drugiego orzeczenia na stanowisko nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel twierdzi, że pracował w szkole w okresie 15 stycznia 1980-31 maja 1980 i że nie otrzymał świadectwa pracy. W szkole nie ma żadnych dokumentów potwierdzających, że ten nauczyciel pracował. Nauczyciel utrzymuje że świadectwo pracy powinno być wystawione na podstawie listy płac (listy płac prawdopodobnie były wtedy w innej szkole, ponieważ była to szkoła zbiorcza). Kto i na jakiej podstawie powinien wystawić świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy dyrektor przedszkola może udzielić pracownikom urlopu za szkolenie bhp (które odbyło się poza godzinami pracy) w terminie późniejszym niż w miesiącu, w którym ono się odbyło, ze względu na organizację pracy placówki?
2. Kiedy nauczyciel w placówce publicznej nabywa prawa do tzw. trzynastki (dodatkowe wynagrodzenie roczne)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe