Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy uczeń branżowej szkoły I stopnia (pracownik młodociany) u którego występuje zwolnienie L4 trwające kilka miesięcy w związku z czym nie uczęszcza na PNZ i nie uzyskuje oceny na koniec roku może otrzymać promocję do klasy wyższej lub ukończyć szkołę? Czy w związku z tym faktem można wydłużyć praktyczną naukę zawodu i po uzyskaniu oceny sklasyfikować ucznia w późniejszym terminie?
Praktyczna nauka zawodu jest podstawową formą działalności dydaktyczno-wychowawczej i stanowi obowiązkowe zajęcie edukacyjne w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe.
Zgodnie z art. 44k ust. 1 ustawy o systemie oświaty uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja. Przy czym zgodnie z art. 44l ust. 5 ustawy o systemie oświaty dla ucznia m.in. branżowej szkoły I stopnia, nieklasyfikowanego z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu z powodu usprawiedliwionej nieobecności szkoła powinna zorganizować zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania i ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu. Dodatkowe zajęcia powinny być zorganizowane w uzgodnieniu z uczniem (w przypadku niepełnoletniego ucznia także z rodzicami), niezwłocznie po klasyfikacyjnym posiedzeniu rady pedagogicznej.
Zgodnie z art. 44o ustawy o systemie oświaty uczniowie szkoły branżowej I stopnia otrzymują promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych otrzymali roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne. W branżowej szkole I stopnia, organizującej praktyczną naukę zawodu, śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu ustalają nauczyciele praktycznej nauki zawodu lub osoby prowadzące praktyczną naukę zawodu.
Warunkowa promocja do następnej klasy jest możliwa w przypadku, o którym mowa w art. 44m ust. 6 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nim rada pedagogiczna uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, pod warunkiem że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej. Sytuacja ta nie odnosi się jednak do ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności.
Analogicznie w przypadku ukończenia szkoły, gdzie warunkiem ukończenia jest otrzymanie w wyniku klasyfikacji końcowej ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywnych końcowych ocen klasyfikacyjnych (art. 44q ustawy o systemie oświaty). Uczeń branżowej szkoły I stopnia, który nie spełnił tego warunku, powtarza ostatnią klasę tej szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku ze zmniejszającą się ilością dzieci w klasach, na podstawie zarządzenia wójta, jesteśmy zobowiązani do łączenia klas (klasy poniżej 12 uczniów). Jeżeli w połączonych klasach liczba uczniów przekracza 20, łączeniem obejmuje się tylko niektóre zajęcia edukacyjne. Czy można połączyć lekcje religii? Czy musi być zgoda władz kościelnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola niepublicznego jest zobowiązany do przygotowania oceny pracy nauczycieli co roku dla wszystkich nauczycieli? Czy taka ocena jest wystawiana tylko na wniosek nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaki rodzaj oceny z zachowania powinien mieć uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na sprzężenie? Czy jest to ocena opisowa, czy cyfrowa? Proszę o wskazanie przepisu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy wymagane jest wydanie decyzji dyrektora o przyznaniu stypendium za wyniki w nauce/osiągnięcia sportowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy "stare” ramowe plany nauczania będą obowiązywały w klasie V i VI Szkoły Podstawowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe