Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń jest nieklasyfikowany w pierwszym semestrze z powodu nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach. Czy taki uczeń może być klasyfikowany na II semestr? Czy ma szansę w tym roku szkolnym otrzymać promocję? Jeśli tak, to jak szkoła powinna mu w tym pomóc?
W przedstawionej sytuacji uczeń może otrzymać promocję, ponieważ klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
Z powyższego wynika, że szkoła może uczniowi w miarę możliwości stworzyć szansę uzupełnienia braków, aby uczeń ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, co jest warunkiem uzyskania promocji.
Należy pamiętać również, że uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- We wrześniu 2022 r. dyrektor szkoły na podstawie zaświadczenia od lekarza wydał decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego w roku szkolnym 2022/2023. Jakie zaświadczenie lekarskie powinien dostarczyć rodzic, aby dyrektor szkoły mógł cofnąć decyzję o zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego, a tym samym dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Po 20 lutym miały ukazać się wzory dokumentów z kontroli zarządczej. jest już po 20 marca a dokumentów nie ma. będą czy nie?! Na pewno państwo je posiadają, bo są nam proponowane do zakupu droga telefoniczną lub elektroniczną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie aktualnej podstawy prawnej na bazie, której stworzony zostanie szkolny regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy (uwzględniający także instrukcję stanowiskową przy obsłudze komputera i drukarki).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wpływem do szkoły oświadczeń rodziców uczniów o rezygnacji z usług profilaktyki zdrowotnej na terenie szkoły oraz niewyrażeniu przez nich zgody na: mierzenie temperatury, noszenie maseczek, kierowanie dzieci do izolatki, dezynfekcji rąk płynami dezynfekującymi zwracamy się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie. Rodzice powołują się w pismach na ustawę z dnia 12.04.2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 poz. 1078 art. 7) oraz na konstytucję RP art. 31 ust. 3. Czy szkoła musi uwzględnić takie oświadczenia rodziców w dobie panującej pandemii biorąc pod uwagę, że większość dzieci i rodziców dostosowuje się do zaleceń i procedur związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19? Jak możemy ustosunkować się do tego typu oświadczeń uwzględniając dobro wszystkich dzieci, rodziców, nauczycieli, pracowników?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Niepubliczny ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Proszę o informację, jak długo i jakie dokumenty powinno przechowywać się w archiwum w niepublicznej placówce. Chodzi mi głównie o dokumentację pedagogiczną: protokoły rady pedagogicznej, tygodniowe rozkłady zajęć, teczki wychowanków, orzeczenia, dokumentacja pomocy-psychologiczno-pedagogicznej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe