Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń realizował w liceum czteroletnim w klasie pierwszej rozszerzenie z j. polskiego i historii sztuki. Chce zmienić szkołę. Czy w klasie drugiej może zmienić również rozszerzenie z historii sztuki na biologię? Czy w tym wypadku musi zostać przeprowadzony egzamin klasyfikacyjny?
Na podstawie § 8 ust. 2 pkt 1 w zw. z ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu (Dz.U. z 2019 r., poz. 1641), jeżeli uczeń w szkole ponadpodstawowej, z której przechodzi, zrealizował obowiązkowe zajęcia edukacyjne ogólnokształcące w zakresie podstawowym, a w oddziale szkoły, do której przechodzi, zajęcia te są realizowane w zakresie rozszerzonym, różnice programowe z obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w oddziale szkoły, do której uczeń przechodzi, są uzupełniane na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne w tym oddziale. W takim przypadku dla ucznia nie organizuje się egzaminu klasyfikacyjnego. Natomiast historia sztuki nie jest realizowana w zakresie podstawowym a jedynie rozszerzonym (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U. z 2018 r., poz. 467 ze zm.), a więc przepis ten nie ma bezpośredniego zastosowania. Przepisy jednocześnie nie wyłączają możliwości zmiany przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Decyzję w tym zakresie powinien więc podjąć dyrektor nowej szkoły na wniosek rodzica, w ramach kompetencji związanych z kierowaniem szkołą, w tym powinien ocenić możliwość „nadrobienia” materiału przez ucznia, co może wymagać skonsultowania się z nauczycielem biologii (art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082). Również w takiej sytuacji uczeń nie musi zdawać egzaminu klasyfikacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Materiał dotyczący powołania zespołu ds pomocy psychologiczno - pedagogicznej jest niezgodne z prawem.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z nauczycielek często wstrzymuje się od głosu, gdy głosujemy za przyjęciem protokołu z poprzedniej rady? W jaki sposób ją zdyscyplinować. Ostatnio wywiesiłam kartkę w pokoju, z informacją, że można się zapoznać z protokołem w gabinecie dyrektora. Oczywiście nie przyszła, nie zapoznała się, a na radzie wstrzymała się od głosu. Niepokoi mnie to, ponieważ już tak zaczynają się zachowywać 2 następne nauczycielki? Można by było czytać, ale czasami protokół z załącznikami ma 300 stron? Szkoda czasu innych nauczycieli? Jak postąpić zgodnie z prawem? W regulaminie rady pedagogicznej jest zapis, że członek rady ma się zapoznać z protokołem.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można skreślić z listy wychowanków bursy szkolnej wychowanka, którego w domu rodzinnym prowadzone są zajęcia nauczania indywidualnego?
Jaki jest status wychowanka, jeśli nauczanie indywidualne prowadzone w domu rodzinnym obejmuje czas określony w danym roku szkolnym i jaki, jeśli nauczanie indywidualne obejmuje okres do końca roku szkolnego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym prosić o przygotowanie regulaminu wynagradzania nauczycieli w przedszkolu niepublicznym. Na Państwa stronie widnieje regulamin dla nauczycieli zatrudnionych zgodnie z Kartą Nauczyciela, a w naszym przedszkolu dokonuję zatrudnienia wszystkich zgodnie z Kodeksem Pracy. Wynagrodzenie nauczycieli jak i pozostałych pracowników jest uzależnione od kondycji finansowej placówki i jej aktualnych możliwości. Przyznawane okazjonalnie premię z okazji świąt czy za docenienie wysiłków są różne. Wynagrodzenie nauczycieli, których jest zaledwie trzech jest takie samo bez względu na posiadany stopień nauczycielski.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy protokołowania zebrań Rady Pedagogicznej. Krótkie spotkania RP (poza ustalonym terminem konferencji), np. w czasie przerwy, związane z zaopiniowaniem zmian w arkuszu lub przekazaniem ważnego komunikatu lub nawet wymagające podjęcia uchwały - do tej pory dokumentowaliśmy tzw. "Notatką do protokolarza" - jeśli była związana z podjęciem uchwały, była ona załącznikiem do notatki. Spotkałam się jednak z opinią, że każde spotkanie RP musi być protokołowane. Czy taka notatka nie jest wystarczającym dokumentem spotkania?
Proszę też o podpowiedź, jak ma wyglądać wzorcowy protokół i cała księga protokołów?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe