Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W celu udzielania odpowiedzi na pytanie należy sięgnąć do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów...

PORADA PRAWNA

18 maja 2022 Inne

Uczeń szkoły podstawowej uczęszczał na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie do klasy VII. W klasie VIII rodzice nie wyrazili zgody na uczestnictwo ucznia w zajęciach. Czy na świadectwie kończącym szkołę i w arkuszu w klasyfikacji końcowej należy wpisać wychowanie do życia w rodzinie? Uczeń do klasy VI uczęszczał na dodatkowy język hiszpański (obowiązkowo miał angielski), a w klasie VII i VIII uczęszczał już tylko na języki obowiązkowe angielski i niemiecki. Na świadectwie kończącym wpisujemy język hiszpański jako przedmiot dodatkowy? Jakie powinno być przy nim oznaczenie literowe?

W celu udzielania odpowiedzi na pytanie należy sięgnąć do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2019 r., poz. 1700) oraz zapisów Załącznika nr 1 – Informacje ogólne dotyczące wydawania świadectw, certyfikatów, zaświadczeń, aneksów, dyplomów państwowych i innych druków dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Zgodnie z punktem 12 ww. załącznika udział uczniów w zajęciach wychowania do życia w rodzinie na świadectwach szkolnych i w arkuszach ocen odnotowuje się w części „inne zajęcia” w miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny z tych zajęć wpisuje się odpowiednio „uczestniczył” lub „uczestniczyła”. Jeżeli zatem uczeń choć w jednej klasie uczestniczył w zajęciach do życia w rodzinie na świadectwie ukończenia szkoły zamieszcza się informację o uczestniczeniu w zajęciach „wychowanie do życia w rodzinie”.

Zajęcia z języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych są dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1082). Nie przypisuje się żadnego numeru do języka obcego realizowanego w ramach dodatkowych zajęć edukacyjnych od IV klasy. Oznaczenie literowe przypisuje się w przypadku języka obcego kontynuowanego po klasach I–III a także dla drugiego języka obcego obowiązkowo nauczanego od VII klasy.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT