Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczniowi przydzielone zostało nauczanie indywidualne w domu z uwagi na chorobę nowotworową. Z uwagi na zabiegi lekcje nie mogą odbywać się w dni nauki i w związku z tym nauczyciele w soboty własnym samochodem jadą 35 km do domu ucznia. Jeden z nauczycieli zapytał kiedy odbierze wolne za przepracowane soboty w domu ucznia. Dodam, że szkoła pracuje od poniedziałku do piątku. Pytanie dotyczy ucznia LO w klasie maturalnej. Generalnie nauczyciele mają dużo godzin ponadwymiarowych i w dni nauki nawet jeśli uczeń jest w domu to jest to dużo godzin i przekładają je na sobotę.
Stanowisko nauczyciela jest prawidłowe, skoro dyrektor zorganizował nauczanie indywidualne w szóstym dniu pracy. Na podstawie art. 42c ust. 2 zd. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy (a więc w szczególności poza 5 – dniowym tygodniem pracy, o którym mowa w art. 42c ust. 1 KN), nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W związku z tą zasadą ogólną, bez względu na liczbę godzin przepracowanych w ramach nauczania indywidualnego w sobotę, nauczycielowi za każdą taką sobotę przysługuje cały inny dzień wolny od pracy. Dni wolnych można udzielić od poniedziałku do piątku np. w czasie przerw w zajęciach, które nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. W przypadku, gdyby sytuacja kadrowa uniemożliwiła udzielenie dni wolnych najpóźniej do zakończenia roku szkolnego, zamiast dnia wolnego za pracę w sobotę przysługuje wynagrodzenie obliczone jak za godziny ponadwymiarowe za każdą przepracowaną godzinę – art. 42c ust. 2 zd. 2 KN w zw. z § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Właściciele niepublicznego przedszkola (dyrektor i zarazem nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz wicedyrektor i nauczyciel języka angielskiego), którego organem prowadzącym jest spółka z o.o., są zatrudnieni przez spółkę nie mają umowy o pracę, tylko zatrudnia ich spółka, a co za tym idzie, nie opłacamy składki ZUS itp. Działamy jako spółka (jesteśmy członkami zarządu), czy w tym wypadku możemy pobierać wynagrodzenie z dotacji z urzędu miasta?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dlaczego wobec tego w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2017/2018, która znajduje się na stronie CKE figuruje zapis:
WARUNKI ZDANIA EGZAMINU MATURALNEGO 1. Absolwent zdał egzamin maturalny, jeśli z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpił do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. 2. Absolwent, który nie otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego lub więcej przedmiotów obowiązkowych lub nie przystąpił do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego lub któremu a. unieważniono egzamin z danego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej lub części ustnej, lub b. unieważniono egzamin w części pisemnej z przedmiotu dodatkowego, przy czym był to jedyny egzamin w części pisemnej z przedmiotu dodatkowego, do którego przystąpił, lub c. unieważniono wszystkie egzaminy w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych, do których przystąpił nie zdał egzaminu maturalnego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy zgłosić kilkudniową wycieczkę uczniów w okresie ferii? Nie jest to obóz, zimowisko, tylko pięciodniowa wycieczka krajoznawcza do zaprzyjaźnionej szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące możliwości organizacji wolontariatu w przedszkolu, gdzie wolontariuszem byłaby osoba niepełnoletnia (ósmoklasistka). Jaka jest podstawa prawna do takiej działalności oraz czy muszę pozyskać zgodę rodziców przedszkolaków do takich działań?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może prowadzić w niedzielę zajęcia wyrównawcze z matematyki w ramach projektu unijnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe