Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urlop macierzyński a umowa o pracę na czas określony. Nauczycielka jest zatrudniona do końca zajęć dydaktycznych 2018 r. Lada moment urodzi dziecko. Przysługujący urlop macierzyński będzie dłuższy niż data rozwiązania umowy o pracę (nie planujemy jej przedłużenia). Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Czy nauczycielka powinna wystąpić do pracodawcy o urlop macierzyński i rodzicielski? Jak wygląda kwestia formalna przejęcia świadczenia przez ZUS z chwilą rozwiązania umowy? Czy zainteresowany pracownik sam dopełnia formalności czy do pracodawcy należy obowiązek przekazania dokumentów do ZUS-u (jeśli tak, to jakich?)?
Nauczycielce należy udzielić urlopu macierzyńskiego do końca trwania umowy na czas określony. Po ustaniu zatrudnienia, zasiłek macierzyński będzie wypłacał jej ZUS. Jeżeli nauczycielka chce otrzymywać zasiłek w wysokości 80% przez cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, to powinna złożyć wniosek o taki zasiłek nie później niż 21 dni po porodzie (wówczas pracodawca przekazuje go do ZUS). W przeciwnym razie nauczycielka będzie musiała sama złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca przekazuje do ZUS dokumentację określoną przepisami Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 08.12.2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (...), tj.:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez płatnika składek,
- zaświadczenie na druku ZUS Z-3.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z planem naboru do klas pierwszych nauczycielka będzie miała pół etatu od września (pierwszą organizację należy złożyć do 30 kwietnia). Jeśli jednak szkoła nie zbierze odpowiedniej liczby uczniów, nauczycielka ta pół etatu mieć nie będzie (po wstępnej rozmowie zgodziła się na niepełny wymiar zatrudnienia). Czy dyrektor powinien zatem zwolnić ją z dniem pierwszego września, biorąc pod uwagę, że może którejś z pierwszych klas nie być, co jest bardzo prawdopodobne. Z góry dziękuję za odpowiedź!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczać nadgodziny nauczyciela o mieszanym pensum zaokrąglonym w górę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie można udzielić nauczycielowi (studiującemu)urlopu szkoleniowego i jaki jest jego wymiar?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o radę w związku ze zwolnieniem nauczycieli. W maju wypowiedzenie dostał nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa. Umowa była zawarta na czas nieokreślony na 1/18 – nauczyciel dyplomowany (przyczyna: brak oddziału kl. 8). Jaką podstawę prawną należało umieścić – art. 20 KN, art. 27 KN? Podobna sytuacja z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na 4/18. Z racji braku klasy 8 nauczycielka poprosiła, aby nie umieszczać jej w arkuszu – zrezygnowała z pracy. Umowa była zawarta na czas nieokreślony. Jaka odprawa przysługuje tym nauczycielom i na podstawie czego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy pracownika od 01.09.2016 przedstawił nam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, które zostało wydane 18.04.2016 r. Jest w nim zapis że Niepełnosprawność datuje się od 01.03.2013. Od kiedy należy się pracownikowi dodatkowy urlop z tego tytułu - 10 dni? Jest to jego pierwsza praca.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe