Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W chwili obecnej w związku z wygaszaniem gimnazjum i likwidacją szkoły średniej następuje likwidacja szkoły. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania na czas nieokreślony z ponad 20-letnim stażem pracy, pracujący już od kilku lat na niecały etat nie wyraził zgody na przeniesienie do innej szkoły. Moje pytanie dotyczy wysokości odprawy jaka mu się należy. Nadmienię, że w zespole szkół od stycznia 2019 r. pracuje 19 pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.
Zatrudnienie na podstawie mianowania wskazuje na pracę w samorządowym zespole szkół. Zgodnie z art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 11 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. w takiej placówce odprawa w związku z rozwiązaniem stosunku pracy przysługuje w razie rozwiązana stosunku pracy z powodu wygaszenia gimnazjum w zespole niezależnie od liczby pracowników oraz w wysokości 6 – miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego liczonego z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ograniczenia tego zatrudnienia na podstawie art. 225 ust. 2 i 5 w zw. z ust. 12 PWuPO. Prawa do oprawy nie jest pozbawiony zwalniany nauczyciel, który nie zgodził się na przeniesienie do innej szkoły, ponieważ przepisy nie przewidują takiego skutku odmowy zmiany miejsca pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można nauczycielowi włączyć do etatu zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Np. Nauczyciel uczący geografii, mający w przydziale 17/18 godzin otrzymałby 1/18 w ramach ppp do etatu. Nauczyciel ma ukończoną geografię, filologię polską i oligofrenopedagogikę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel naszej jednostki jest chory i obecnie przebywa w szpitalu. Zanosi się na dłuższe zwolnienie lekarskie, około 1 miesiąca. Czy możemy przyjąć na zastępstwo na czas nieobecności chorej, nauczyciela dyplomowanego emeryta? Jakie składniki wówczas należałoby mu wypłacić oprócz wynagrodzenia zasadniczego? Co z wysługą lat, dodatkiem wiejskim i mieszkaniowym? Czy istnieje jakaś inna forma zatrudnienia nauczyciela, aby było taniej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy podstawą naliczenia wynagrodzeń dla administracji jest kwota podana w rozporządzeniu tzn 1750,00 zł. Jeżeli zastosuję dla nowo przyjętej osoby takie kryterium (nie przysługuje za staż pracy ) czy w przyszłości do tej kwoty będę mogła doliczyć premię? Czy jest konkretny przepis mówiący, że wszystkie składniki wynagrodzenia stanowią o kwocie nie niższej niż 1850,00 (od nowego roku)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni kl. 3 zatrudniona na czas nieokreślony 18/18 etatu, ponad 30 lat pracy, umowa poprzez mianowanie ma zaplanowane w arkuszu organizacyjnym na przyszły rok szkolny 18/26 etatu w świetlicy szkolnej. Z rozmowy z nauczycielką wiem, że nie wyrazi zgody na zmiany i będzie chciała skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego. Proszę o poradę jakie świadczenia należą się nauczycielce w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, jakie powinnam zachować procedury i proszę o wzór druku rozwiązania umowy.Poproszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zmarł pracownik. Co należy zrobić po kolei? Mam rozbieżne informacje. Pracownica ma dzieci, nie ma męża. Czy należy się jej odprawa i komu ją wypłacić oraz na jakiej podstawie? Wystarczy akt zgonu czy trzeba mieć dokumenty potwierdzające nabycie spadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe