Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W czasie leczenia szpitalnego pracownicy zmarł jej ojciec. Niestety ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w jego pogrzebie. Po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, po ponad trzech miesiącach, pracownica chce wykorzystać dwa dni urlopu okolicznościowego, którego nie mogła wybrać wcześniej. Czy w obecnej sytuacji należy powyższego urlopu udzielić ? Na jaką podstawę prawną się powołać?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:
§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
1) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że 2 dni zwolnienia od pracy powinny mieć ścisły związek nie tylko ze zgonem ale i pogrzebem, a więc powinny być udzielone w czasie, w którym te zdarzenia miały miejsce.
Zwolnienie od pracy to nie urlop. Potoczna nazwa "urlop okolicznościowy" wiele osób wprowadza w błąd, sugerując że "urlop" taki należy się pracownikowi tylko dlatego, że nastąpiło dane zdarzenie. Powołane wyżej rozporządzenie reguluje m.in. udzielanie pracownikom zwolnień od pracy w różnych przypadkach, m.in. w przypadku wezwania pracownika do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony na czas niezbędny w celu załatwienia sprawy będącej przedmiotem wezwania, w przypadku konieczności stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia, w przypadku wezwania pracownika w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń, czy też, jak w omawianym przypadku, w razie zgodu i pogrzebu ojca.
Wszystkie te zwolnienia muszą mieć związek z daną sprawą. Nie ma więc podstaw do tego, aby udzielać zwolnienia od pracy w innych, zwłaszcza tak odległych od zdarzenia, dniach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września 2022 r. zatrudniliśmy pomoc administracyjną na umowę na czas określony, która poinformowała 22 listopada 2022 r., że jest w ciąży. Musimy jej przedłużyć umowę do dnia porodu? Jak w takim wypadku wygląda sytuacja z urlopem macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole dziennej na całym etacie zatrudniony jest również w innej publicznej szkole w systemie zaocznym na 4/18 etatu. Ma ważne badania z zakresu medycyny pracy. w szkole zaocznej zatrudniany jest na każdy semestr oddzielną umową czyli od 01.09. - 31.01. i od 1.02. - 30.06. Czy szkoła zaoczna jest zobowiązana za każdym razem kierować nauczyciela na badania lekarskie czy wystarczy kopia książeczki i zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela ze szkoły dziennej.
Czy jeśli chodzi o zatrudnienie n-la do 30.06 a później od 1.09 na nowo należny kierować nauczyciela na badania lekarskie.
A jak jest w przypadku umowy na zastępstwo?
W kwestii badań lekarskich miały nastąpić zmiany proszę również o wykaz aktów prawnych dot. tego zagadnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- dzień dobry,
jakie zasady obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe obowiązują placówkach oświatowych - prowadzonych przez gminę.
Co w sytuacjach kiedy w tygodniu przypada dzień wolny od pracy.
Przykład: Nauczyciel realizuje pensum 18, ma 4 godz ponad wymiarowych w piątek był dzień wolny od pracy kiedy miał 6 godzin czy ma w danym tygodniu godziny ponadwymiarowe
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne? Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rozwijające umiejętności społeczne dla dzieci z orzeczeniami ? Jeżeli odpowiedzi są negatywne to kto może prowadzić takie zajęcia?
- Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (21 godz. tyg.) napisał podanie o dzień wolny, ponieważ chce podjąć pracę w innej szkole w wymiarze 10 godz. tyg. Otrzymuje zgodę od dyrektora. Czy w takim przypadku nie powinno to być traktowane jako dzień bezpłatny z uwagi na podwójne finansowanie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe