Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 30.10.2011 pracownica złożyła pismo o rozwiązanie umowy o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. W trakcie zatrudnienia pobierała rentę rodzinną po mężu, z której będzie korzystała po ustaniu zatrudnienia. Czy rozwiązując stosunek pracy, należy pracownicy wypłacić odprawę oraz nagrodę jubileuszową, która przypada na dzień 11.11.2012 r.?
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewiduje możliwość wypłaty odprawy i nagrody jubileuszowej zwalnianemu pracownikowi w przypadku ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emerutyrę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy:
§ 8. 8. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę pracownikowi samorządowemu, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
§ 9. Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.
Renta rodzinna to nie to samo co renta z tytułu niezdolności do pracy. Aby skorzystać z powyższych uprawnień, pracownik musi być niezdolny do pracy lub przejść na emeryturę.
USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
Art. 65. 1. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
2. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.
Art. 57. 1. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
1) jest niezdolny do pracy;
2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
3) niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 6, 7 i 9, ust. 2 pkt 1, 3-8 i 9 lit. a, pkt 10 lit. a, pkt 11-12, 13 lit. a, pkt 14 lit a i pkt 15-17 oraz art. 7 pkt 1-4, 5 lit. a, pkt 6 i 12, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
2. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy już zawarte umowy zlecenia z nauczycielami w przedszkolu niepublicznym i nadal obowiązujące pozostają w mocy, czy należy 1 września zastąpić je umowami o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przechodzi od 01.09.2018 rok na emeryturę, jak podstawę prawna należny wpisać w świadectwie pracy? Czy będzie to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy został zatrudniony na czas nieokreślony na 9/18 etatu. W bieżącym roku szkolnym ma 6/18 etatu. Na rok szkolny 2017/2018 nie ma dla niego godzin. Z jakiego art. KN (czy jest to art. 27 ust.1 KN) należy mu się wypowiedzenie, czy przysługuje mu odprawa i w jakiej wysokości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy kucharce odpowiedzialnej za przygotowanie obiadu dla dzieci szkolnych należy się darmowy( bezpłatny) obiad?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą publiczną prowadzoną przez osobę fizyczną. Czy powinniśmy wprowadzić regulamin pracy zdalnej? Jeśli tak, to czy powinno być to w dniu wejścia w życie ustawy czy jeśli będzie sytuacja która będzie tego wymagała np. jakiś stan nadzwyczajny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe