Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W gminie działa organizacja ZNP. Zgodnie z przepisami, wszyscy pracodawcy składają się na wynagrodzenie prezesa, zatrudnionego w jednej ze szkół. Okazuje się, że jedna z moich nauczycielek – zatrudniona na część etatu u mnie, a na cały etat w innej szkole jest członkiem ZNP. Który pracodawca ponosi koszty związane z wynagradzaniem prezesa? Czy obie szkoły będą proporcjonalnie obciążone tymi kosztami? W takiej sytuacji za jednego członka ZNP płaci się dwa razy?
Stosownie do art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 263) pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem osoby wykonującej pracę zarobkową zwolnionej:
1) z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej – na podstawie art. 31 ust. 1 w związku z art. 34 ust. 2,
2) od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – na podstawie art. 31 ust. 3 lub od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – na podstawie art. 31 ust. 4
odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji – w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
W świetle ustawy o związkach zawodowych w zakładzie pracy pracownicy są reprezentowani przez zakładową organizację związkową albo międzyzakładową organizację związkową. Każda z tych organizacji reprezentuje pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy wobec tego pracodawcy. Z reprezentacją pracowników wobec każdego z pracodawców wiąże się obowiązek pracodawcy zapewnienia wynagrodzenia dla działacza związkowego zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy. W celu prawidłowej realizacji obowiązku pracodawca musi dysponować liczbą zatrudnionych u siebie pracowników będących członkami zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje w proporcji do liczby członków zatrudnionych przez pracodawcę (art. 31 ustawy o związkach zawodowych). Z tego przepisu wynika, że dla celu ustalenia wysokości zwolnienia (zniżki godzin) pracownik jest liczony raz. W sytuacji wskazanej w pytaniu, ZNP powinien wskazać, w której szkole uwzględniać nauczyciela (zatrudnionego w dwóch szkołach) jako pracownika. Prawo do zwolnienia jest uzależnione od liczby zrzeszonych pracowników, a nie od liczby etatów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- prosze o przykładowe zarządzenie do zmiany regulaminu ZFŚS oraz przykładową uchwałę klasyfikacyjną,promocyjną,końcoworoczną dla kl. I-III, IV-VII i VIII (uchwała na czerwiec czyli klasyfikacja roczna), uchwałę w sprawie opinii dotyczącej przyznania stypendium za wyniki w nauce,osiągnięcia sportowe i inne, uchwała ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego i pracy szkoły (na czerwca), uchwała wprowadzajaca do statutu logo szkoły, uchwała oraz opinia Rady pedagogicznej dotycząca omówienia arkusza organizacyjnego i przydziału godzin na nowy rok szkolny
Dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- DEN jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla ucznia, czy w związku z tym należy zaliczyć ten dzień do 8 dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w gimnazjum, czy tego dnia nie wliczamy do tych dodatkowych dni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń naszej szkoły został przyjęty do niepublicznej szkoły podstawowej. Na dokumencie przysłanym do szkoły widnieje data przyjęcia 30 listopada, dokument wystawiono 12 grudnia, a do naszej szkoły potwierdzenie dotarło pocztą 17 grudnia. Z jaką data wystawić przekazanie i odpis arkusza, żeby było wszystko zgodne z prawem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada Rodziców zwróciła się do dyrektora szkoły o udostępnienie zakresu obowiązków dyrektora i jego zastępców. Czy dyrektor ma obowiązek udostępnić te dokumenty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych na końcu dokumentu należy wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa. Co w sytuacji, kiedy nie wiadomo, kto złożył podpis? Świadectwo kilka lat temu zostało wydane uczniowi, a placówka nie przechowuje kopii świadectw.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe