Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych na końcu dokumentu należy wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa. Co w sytuacji, kiedy nie wiadomo, kto złożył podpis? Świadectwo kilka lat temu zostało wydane uczniowi, a placówka nie przechowuje kopii świadectw.
W przypadku braku dokumentacji przebiegu nauczania lub gdy nie jest ona wystarczająca do wystawienia duplikatu, odtworzenie oryginału świadectwa może nastąpić w drodze postępowania sądowego na podstawie odrębnych przepisów.
Co zawiera prawidłowo sporządzony duplikat świadectwa?
Zgodnie z § 22 ust. 3 rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych duplikat świadectwa wystawia się na oryginalnym druku i według wzoru obowiązującego w dniu wystawienia oryginału.
Na duplikacie świadectwa u góry umieszcza się wyraz „Duplikat”, a pod tekstem dodaje się formułę „oryginał podpisali”, pod którą wymienia się nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa lub stwierdza się nieczytelność podpisu. Świadectwo opatruje się pieczęcią urzędową szkoły i wstawia aktualną datę.
Szkoła może wydać zaświadczenie o niemożności wydania duplikatu świadectwa
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie osób, które podpisały świadectwo, to szkoła może wydać zaświadczenie stwierdzające, że wystawienie duplikatu nie jest możliwe.
W jaki sposób można ustalić, kto złożył podpis?
Na podstawie posiadanej dokumentacji można ustalić, kto wówczas, czyli w okresie, kiedy uczeń uczęszczał do szkoły, był wychowawcą i dyrektorem. W związku z tym, że na drukach świadectw szkolnych zostało wskazane miejsce na podpis dyrektora szkoły i wychowawcy klasy – i tak samo było to uregulowane w poprzednim rozporządzeniu z 2005 r. – w ten sposób można próbować zidentyfikować przez kogo został złożony podpis na świadectwie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym prosić o regulaminy i potrzebną dokumentację dotyczącą następującej sytuacji. Rodzic chce, aby dziecko odbyło w przedszkolu roczne przygotowanie przedszkolne nie jako 6 latek a jako 5 latek tak aby móc posłać dziecko w wieku 7 lat do I klasy szkoły podstawowej. Czy wystarczy tylko wniosek do dyrektora i czy jeśli po roku sam rodzic stwierdzi, że jednak nie chce dać dziecka do pierwszej klasy to czy może to dziecko jeszcze raz odbywać roczne przygotowanie przedszkolne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przesłanie wzoru dostosowania wymagań dla ucznia z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim z przedmiotu historia szkoła podstawowa. Proszę o przykładowe dostosowanie przedmiotowe.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Osoba fizyczna jest jednocześnie organem prowadzącym Niepubliczną Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną i Niepubliczne Przedszkole. Czy powyższa poradnia może wystawiać rachunek za konsultacje specjalistów np. psychologa i logopedy realizowanych dla dzieci uczęszczających do przedszkola? Czy przedszkole może przedstawić taki rachunek do rozliczenia wydatkowania dotacji oświatowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący wyraził zgodę na prowadzenie kształcenia w zawodzie opiekun medyczny w Szkole Policealnej dla Dorosłych funkcjonującej w ZSNr1 od roku szkolnego 2016/2017. W poprzednim i obecnym roku szkolnym nie udało się rozpocząć kształcenia na tym kierunku, ponieważ nie było chętnych do nauki w zawodzie opiekun medyczny w SPdD. Obecnie są chętne osoby na kwalifikacyjny kurs zawodowy. W związku z tym pytanie brzmi: czy można rozpocząć kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie opiekun medyczny, chociaż do tej pory nie było prowadzone kształcenie w tym kierunku w Szkole Policealnej dla Dorosłych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W czerwcu wygrałam konkurs na dyrektora szkoły w której pracuję. Proszę doradzić mi jak powinno wyglądać przekazanie przez obecnego dyrektora, czy jak dyrektor powoła komisję inwentaryzacyjną, która opracuje protokół, to czy powinna powołać swoją komisję przeliczyć wszystko i dopiero podpisać przejęcie? Kto prowadzi radę w sierpniu? Dyrekcja radę podsumowującą już zrobiła w czerwcu na którym przedstawiła m.in.sprawozdanie z planu nadzoru. Kto robi aneks do arkusza? Czy ja mogę w sierpniu powołać komisje do układania planu. Bardzo dużo zadałam pytań, ale w związku z nowym stanowiskiem mam bardzo dużo wątpliwości.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe