Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W grupie 6 latków mam dwoje dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z zaleceniem zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. Czy mogę zatrudnić 1 nauczyciela wspomagającego? Czy można mu rozszerzyć etat, przydzielając nadgodziny stałe np. 5 godz.? Czy jest podstawa prawna ile dzieci może podlegać pod 1 nauczyciela wspomagającego?
Zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2020 r., poz. 1309) w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Nauczyciele wspomagający:
1) prowadzą wspólnie z innymi nauczycielami zajęcia edukacyjne oraz wspólnie z innymi nauczycielami, specjalistami i wychowawcami grup wychowawczych realizują zintegrowane działania i zajęcia określone w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, zwanym dalej "programem";
2) prowadzą wspólnie z innymi nauczycielami, specjalistami i wychowawcami grup wychowawczych pracę wychowawczą z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym;
3) uczestniczą, w miarę potrzeb, w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez innych nauczycieli oraz w zintegrowanych działaniach i zajęciach, określonych w programie, realizowanych przez nauczycieli, specjalistów i wychowawców grup wychowawczych;
4) udzielają pomocy nauczycielom prowadzącym zajęcia edukacyjne oraz nauczycielom, specjalistom i wychowawcom grup wychowawczych realizującym zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, w doborze form i metod pracy z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym;
5) prowadzą zajęcia.
W przypadku szkoły jej dyrektor, uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, wyznacza zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, realizowane wspólnie z innymi nauczycielami przez nauczycieli wspomagających lub w których ci nauczyciele uczestniczą. Wobec powyższego w opisanej w pytaniu sytuacji może być zatrudniony jeden nauczyciel wspomagający, o ile posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela wspomagającego uczniów z określonymi niepełnosprawnościami, a także jeżeli wyznaczone przez dyrektora zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie dla każdego z niepełnosprawnych uczniów, będą się odbywały w innym czasie (nauczyciel ten nie może bowiem realizować zajęć oraz zintegrowanych działań dla dwóch uczniów w tym samym czasie).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Zmiany w Karcie Nauczyciela obecnie oddane są do konsultacji i mają wejść w życie z mocą od 1 stycznia 2014r. Czy w procedurach udzielania urlopu mamy opierać się na dotychczasowych przepisach? Czytamy w różnych publikacjach, że lekarz rodzinny może wydawać orzeczenie o stanie zdrowia tylko do końca roku 2013. Wymagany staż nieprzerwanej pracy również ma ulec zmianie. Według nowych przepisów pracownik nie miałby jeszcze uprawnień do skorzystania z urlopu zdrowotnego. Jaki skutek miałaby decyzja dyrektora o udzieleniu urlopu zdrowotnego po wejściu w życie nowych przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Woźna w przedszkolu zatrudniona jest w następujących okresach: 01.09.2010-31.08.2011 umowa na czas określony, 01.09.2011-31.08.2012 umowa na czas określony, od 01.09.2012 umowa na czas nieokreślony. Czy w myśl nowych przepisów za okres od 01.09.2010 do 31.08.2012 należy wystawić świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Od 1.10 2014 zatrudniłam policjanta- emeryta na stanowisko konserwatora. Jaki przysługuje mu dodatek stażowy?; 2) Ponadto w dniu dzisiejszym przedstawił dokumentację pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym jako dodatkowy okres pracy, czy powinnam to uwzględnić i wypłacić nagrodę jubileuszową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pomoc nauczyciela powinna mieć zaświadczenie o niekaralności, tak jak nauczyciele?
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony. - Choroba w czasie ciąży od 27.10.2014 r. do 13.07.2015 r.; - Urlop macierzyński od 14.07.2015 r. do 11.01.2016 r.; - Urlop rodzicielski od 01.01.2016 r. do 11.07.2016 r. Ile dni uzupełniającego urlopu wypoczynkowego należy naliczyć nauczycielowi po wykorzystaniu aktualnego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe