Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób dyrektor powinien ustosunkować się do sytuacji, w której poprzedni dyrektor, sporządzając projekt organizacyjny, przydzielił godziny logopedii nauczycielce j. polskiego, która nie dostarczyła dyplomu ukończenia studiów podyplomowych z logopedii? W obecnym roku szkolnym realizuje już te godziny i nadal nie dostarczyła dyplomu ukończenia. Jakie kroki może podjąć obecny dyrektor, jeśli nie otrzyma dyplomu? Czy nauczyciel może realizować te godziny, jeśli teraz podejmie studia podyplomowe z logopedii?
Obecny dyrektor miał obowiązek zweryfikowania kwalifikacji nauczycielki przed powierzeniem zajęć, ponieważ arkusz organizacji szkoły nie stanowi czynności z zakresu prawa pracy w zakresie przydzielania godzin nauczycielom (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Nauczycielkę należy wezwać do pilnego przedłożenia dokumentacji wykazującej kwalifikacje do prowadzenia zajęć z logopedii. Jeśli się okaże, że ich nie posiada – stosunek pracy wygasa w części etatu obejmującej zajęcia prowadzone bez kwalifikacji, co dyrektor stwierdza na piśmie, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 KN; w razie realizowania zajęć logopedycznych w ramach godzin ponadwymiarowych należy je odebrać (art. 7 ust. 1 KN).
Jeśli okaże się, że podjęte przez dyrektora działania zmierzające do zatrudnienia wykwalifikowanego nauczyciela nie dadzą rezultatu (a więc nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela z kwalifikacjami logopedy), to dyrektor może wystąpić do kuratora oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczycielki bez pełnych kwalifikacji, zwłaszcza gdy jest w trakcie studiów podyplomowych (art. 10 ust. 7 i 9 KN). Należy spodziewać się, że kurator oświaty nie wyrazi zgody na zatrudnienie bez pełnych kwalifikacji nauczyciela ze wsteczną datą sprzed wniosku dyrektora, stąd obecne zatrudnienie bez tej zgody skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy w części etatu dotyczącej zadań logopedy (lub odebraniem godzin ponadwymiarowych), oraz należy liczyć się z tym, że kurator oświaty może takiej zgody nie udzielić, gdy dana osoba nawet jeszcze nie rozpoczęła studiów podyplomowych.
Obecnie nauczycielka tych zajęć nie może prowadzić do czasu wykazania lub uzyskania kwalifikacji albo na podstawie zgody kuratora oświaty, z której będzie wynikało, od kiedy do kiedy nauczycielkę można zatrudnić na stanowisku logopedy bez pełnych kwalifikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy podczas przebywania na L4 nauczyciel może brać udział w konkursie dyrektora szkoły bądź w konkursie na wolne stanowisko pracy w kuratorium?
- Proszę o informacje w sprawie zatrudnienia w szkole opiekunki, zatrudnionej do opieki dziecka niepełnosprawnego, poruszającego się na wózku inwalidzkim- dziecko uczęszcza do tz. zerówki. Dziecko posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym w związku z niepełnosprawnością ruchową PPP do ukończenia pierwszego etapu edukacyjnego. Czy opiekunkę należy podpisać umowę na cały okres wskazany w/w orzeczeniu, czy należy zatrudnić od 1 września do czerwca tak jak dziecko uczęszcza do szkoły. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie tej ważnej dla mnie kwestii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam -pytanie dotyczy ZFŚS - czy pracownik zatrudniony na czas roku szkolnego na 3/40 opieka nad dowozem jest uprawniony do takich samych kwot np. zapomogi świątecznej jak pracownik na pełnym etacie ,czy można to uregulować zapisem w naszym regulaminie ZFŚS . Proszę o odpowiedź.
- Uprzejmie proszę o podpowiedź co powinnam zrobić w sytuacji powzięcia informacji (anonimowej na piśmie w październiku br.szk.), że moja pracownica w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia (trwał cały ubiegły rok szkolny) podjęła pracę w końcu roku szkolnego w innej szkole. Obecnie na jej prośbę jest przeniesiona w stan nieczynny (do końca lutego 2016) i jak wynika z wykazu zatrudnionych umieszczonego na stronie internetowej szkoły wskazanej w anonimie, jest w niej wychowawcą klasy. Bardzo proszę o szybką poradę czy mam sama wyjaśnić sytuację, czy jest to sprawa bezpośrednio do organu nadzorującego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jakiej wysokości zostanie obliczony zasiłek chorobowy dla osoby będącej w ciąży, jeżeli osoba ta: do dnia 29.07.2013 pracowała na 17/18 etatu jako nauczyciel mianowany w szkole publicznej, osiągając średnie wynagrodzenie brutto w wysokości 4000 PLN; pozostawała na zwolnieniu chorobowym (ciąża) od 30.07.2012 do dnia narodzin, czyli 16.03.2013; po 16.03.2013 pozostawała na urlopie macierzyńskim, płatnym 100% wynagrodzenia (20 tygodni), dodatkowym urlopie macierzyńskim (6 tygodni), płatnym 100% wynagrodzenia oraz urlopie rodzicielskim (26 tygodni), płatnym 60% średniego wynagrodzenia. Z uwagi na kolejną ciążę, osoba planuje po zakończeniu urlopu rodzicielskiego do narodzin kolejnego dziecka przebywać na zwolnieniu chorobowym, które rozpocznie się, ze względów praktycznych (weekend) 17.03.2014.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe