Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób można ukarać nauczyciela, który pozostawił dzieci w klasie bez opieki sam udając się na obiad. Należy wskazać, że w klasie znajdowały się również dzieci niepełnosprawne.
Nauczyciele, jako pracownicy wykonujący zawód regulowany, podlegają odpowiedzialności za wadliwe lub niezgodne z prawem wykonywanie obowiązków służbowych na podstawie dwóch aktów prawnych.
Jak każdy pracownik, tak i nauczyciel, podlega odpowiedzialności porządkowej, o której mowa w art. 108 Kodeksu pracy. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia lub nagany.
Dyrektor szkoły może zastosować wobec pracownika karę porządkową, o której mowa w art. 108 k.p., jeżeli popełniony przez niego czyn jest bezprawny oraz zawiniony. Bezprawność oznacza przekroczenie konkretnych reguł, określonych w przepisie art. 108 k.p. (w przypadku, o którym mowa w pytaniu nauczyciel oddalił się ze stanowiska pracy przez co naruszył ustaloną organizację i porządek w procesie pracy). Kara porządkowa można zastosować, jeśli nauczycielowi można zarzucić zawinione zaniedbanie (naruszenie) obowiązków pracowniczych, co należy ocenić, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności faktycznych danego zdarzenia (przykładowo wyjście z klasy nie było spowodowane chęcią udzielenia pomocy uczniowi znajdującemu się niebezpieczeństwie na korytarzu, co stanowiłoby usprawiedliwioną przesłankę wyjścia z klasy).
Podkreślenia wymaga, że kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Dyrektor szkoły jako pracodawca może ukarać nauczyciela karą porządkową po tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
Drugim rodzajem odpowiedzialności, jakim podlega nauczyciel, jest odpowiedzialność dyscyplinarna. Stosownie do art. 75 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN. W świetle art. 6 KN nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Pozostawienie uczniów bez opieki stanowi naruszenie obowiązków, o których mowa w art. 6 pkt 1 KN.
W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązku sprawowania opieki nad uczniami, dyrektor szkoły zawiadamia wojewodę, przy którym działa komisja dyscyplinarna, o zaistniałym zdarzeniu, celem doprowadzenia do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. O wszczęciu postępowania wyjaśniającego decyduje natomiast rzecznik dyscyplinarny na polecenie wojewody, przy którym rzecznik działa. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik może złożyć wniosek do komisji dyscyplinarnej o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego albo umarza postępowanie.
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 85 ust. 4 KN postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego wydaje się, jeżeli za popełniony czyn nauczyciel został ukarany karą porządkową zgodnie z art. 108 k.p., chyba że popełniony czyn narusza prawa i dobro dziecka.
Podsumowując, nauczyciel za pozostawienie uczniów bez opieki może być ukarany karą porządkową lub dyscyplinarną. Jeżeli zostanie ukarany przez dyrektora szkoły karą porządkową, to nie może być już ukarany karą dyscyplinarną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel języka niemieckiego poszedł na długotrwałe zwolnienie lekarskie. Dyrektor nie znalazł innego nauczyciela, który podjąłby pracę w zastępstwie. Jedynym wyjaśnieniem byłaby zmiana od II semestru w roku szkolnym 2017/2018 w ramowych planach nauczania, aby zmniejszoną liczbę godzin mógł realizować drugi spośród zatrudnionych w szkole nauczycieli j. niemieckiego. Liczba godzin j.niemieckiego w planie nauczania: obecnie: 2017/2018 I semestr 2; II semestr 2; rok szkolny 2018/2019 I semestr 2; II semestr 2; PO ZMIANIE: 2017/2018 I semestr 2; II semestr 1; rok szkolny 2018/2019 I semestr 3; II semestr 2 Czy wprowadzenie takich zmian nie narusza przepisów prawa oświatowego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Matka ucznia zabrała papiery ze szkoły. Do kiedy jesteśmy zobowiązani przechowywać sprawdziany, kartkówki i inne tego typu prace tego ucznia, jeśli przestał być już naszym uczniem? Matka ucznia jest bardzo roszczeniowa i cały rok straszyła nas pozwem sądowym (i nie wiadomo, czy nie uda się do sądu).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin do dyspozycji dyrektora powinna realizować klasa VIII, jeżeli dotychczas w II etapie edukacyjnym zrealizowała następującą liczbę tych godzin:
rok szkolny 2016/17- kl.IV -0 godz.,
rok szkolny 2017/18 - kl.V -1 godz.-j.polski,
rok szkolny 2018/19 - kl.VI -1 godz.-matematyka,
rok szkolny 2019/20 - kl.VII -1 godz.-koło matematyczne.
Czy prawidłowo zaplanowano 1 godz. koła matematycznego w klasie VIII w roku szkolnym 2020/21?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy na godziny dyrektorskie (zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia) powinni chodzić tylko uczniowie zainteresowani czy może w nich uczestniczyć cały oddział? Czy zajęcia te powinny być wykazywane w dzienniku lekcyjnym czy w oddzielnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Prosze o wyjasnienie kwestii tzw. godzin karcianych a konkretnie wymiaru czasowego.Od pazdziernika zajecia dydaktyczne w naszej szkole realizowalismy w wymiarze 45 min. a opiekuncze 60 min.We wrzesniu wszyscy realizowalismy 60 min.Na ostatniej naradzie dyrektorow pani inspektor z Wydzialu Oswiaty Poznan Stare Miasto zakomunikowala dyrektorom szkol,ze wszyscy mamy prowadzic zajecia 60 min. bez wzgledu na ich charakter ,a dodatkowo odrobic po 15 min. kazda godz. realizowana w wymiarze 45 min.Jednoczesnie nie podala zadnej postawy prawnej stad dyrektor zakomunikowal i zobowiazal do wykonania tej ustnej dyspozycji w zwiazku z taka sytuacja prosimy odefinitywne wyjasnienie tej kwestiiDziekuje i pozdrawiam
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe