Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie w sytuacji gdy: od IX 2018 do VIII 2019 pełni funkcję wicedyrektora przedszkola (przez powierzenie). W tym czasie swoje 10 godzin dydaktycznych z dziećmi pracował jako nauczyciel j. angielskiego z powodu braku kwalifikacji do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym (brak kierunkowego wykształcenia). W nowym roku szkolnym nie będzie już wicedyrektorem, no i nie uzyskał w tym czasie odpowiednich kwalifikacji.
Prawidłowe rozwiązanie stosunku pracy bez narażenia się przez dyrektora na odwołanie do sądu pracy i dochodzenie przez nauczyciela roszczeń z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy jest możliwe tylko za zgodą nauczyciela w trybie porozumienia stron – art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W przedszkolu w szczególności nie dojdzie do zmian organizacyjnych polegających na częściowej likwidacji przedszkola, zmniejszeniu liczby oddziałów, ani do zmian planu nauczania. Do zmian organizacyjnych uprawniających do zwolnienia nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie nie należy zaprzestanie zajmowania stanowiska kierowniczego, a w związku z tym nie ma podstaw do wypowiedzenia stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN. Nie zachodzą także przesłanki do zwolnienia nauczyciela na podstawie art. 23 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczycielowi, który 31.12.2010r odszedł na emeryturę,(zwolnił się), a następnie od 04.01.2011 został ponownie zatrudniony w tej samej szkole na umowę o pracę w wymiarze 9/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Badania wstępne. Od 1 września będziemy zatrudniać nauczyciela - pedagoga. Nauczyciel ten posiada aktualne orzeczenie lekarskie (z poprzedniej placówki, z którą stosunek pracy zostaje rozwiązany) od lekarza medycyny pracy - wydane na podstawie skierowania na badania wstępne, ze wskazaniem, że podejmuje pracę na stanowisku nauczyciela wychowawcy świetlicy. Czy zatrudniając go jako nauczyciela - psychologa możemy skorzystać z orzeczenia, o którym mowa wyżej (orzeczenie + skierowanie na badania) czy jednak należy go wysłać do lekarza medycyny pracy? Proszę także o informację czy każdego nowo zatrudnianego nauczyciela należy kierować na badania sanitarno - epidemiologiczne (szkoła podstawowa, praca z dziećmi powyżej 6 r. ż.)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z jakiego pensum są zatrudniani nauczyciele w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym?
- Pracownik obsługi odszedł ze szkoły 31.08 br. z racji likwidacji stanowiska pracy. Do dnia dzisiejszego przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy należy dla byłego pracownika, który nabył praw na zasiłek przedemerytalny tworzyć odpis na ZSŚS i wypłacać świadczenia socjalne? A co z pracownikami, którzy już pobierają zasiłek przedemerytalny? Czy są uprawnieni do ZFŚS?
- W jakich przypadkach dyrektor sam może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe